Maxim Răileanu a ocupat locul cinci la maratonul din Austria. Acesta luptă pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo

raileanu

Atletul Maxim Răileanu continuă cursa pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. La maratonul din Austria, el și-a îmbunătățit propriul rezultat: 2:13:30, lucru care i-a permis să se claseze pe locul 5.

La finiș, atletul moldovean a fost depășit de americanul Cameron Levins (2:10:13), polonezul Yared Shegumo (2:13:20), australianul Reece Edwards (2:13:25) și finlandezul Arttu Vattulainen (2:13:30). Maxim ar putea să se califice la Olimpiadă în funcție de locul din clasamentul mondial.

În anul 2020, sportivul a câștigat medalia de aur la proba masculină de semimartaton desfășurată la Zagreb, Croația.

Maxim Răilean are 26 de ani și ocupă locul 892 în clasamentul mondial de atletism la disciplina „maraton masculin”.