Republica Moldova a obținut două medalii de bronz la Campionatul European de Lupte

My Post

Republica Moldova a obținut două medalii de bronz la Campionatul European de Lupte. Este vorba despre Anastasia Nichita și Maxim Saculțan – ambii sportivi au reușit această performanță. Republica Moldova este reprezentată la competiția internațională de Loturile naționale de lupte libere, lupte greco-romane și lupte feminine.

Primii în concurs au evoluat echipa de lupte libere. Sportivul Maxim Saculțan, categoria de greutate 65 kg a cucerit medalia de bronz. La 59 kg, Anastasia Nichita s-a ales cu medalia de bronz, după ce a învins-o în ultimul meci pe turcoaica Elif Yanik. Mihail Sava, categoria de greutate 70 kg și Valentin Borzin, categoria de greutate 74 kg s-au clasat pe locul V.

Emilia Cîrîcu-Budeanu va lupta în finala mică a categoriei de greutate 50 kg.

În perioada 19-25 aprilie, în orașul Varșovia, Polonia se desfășoară Campionatul European de Lupte.