Victorie dublă pentru Moldova. Sportivii noștri au cucerit două medalii la competiția de Judo la Praga

judo

Moldova a cucerit două medalii în prima zi de concurs la European Judo Open de la Oraga. Vadim Bunescu a cucerit medalia de argint, iar Cristina Blanaru pe cea de bronz.

Bunescu a obținut trei victorii în categoria 66 de kg, cu britanicul Charlie Young, românul Adrian Olaru și olandezul Ivo Verhorstert. În finală, Vadim a întâlnit un alt sportiv din România, Lucian Borș, dar a cedat după aproape 3 minute de luptă.

La feminin, Cristina Blanaru a obținut de asemenea 3 victorii, cu elvețianca Manon Monnard, croata Viktorija Puljiz și poloneza Aleksandra Kaleta. Ea a pierdut doar în fața olandezei Julie Kemmink, care de asemenea a cucerit bronzul în categoria 52 de kg.