Simona Halep a pierdut în două seturi de la Serena Williams la turneul Australian Open

LIVE-Simona-Halep-Serena-Williams-la-Australian-Open-1280×720

Duelul dintre românca Simona Halep și americanca Serena Williams a fost capul de afiş al sferturilor de finală de la Australian Open. Meciul s-a încheiat cu o victorie sigură cu scorul de 6-3, 6-3 în fața Simonei Halep.

Simona Halep, în vârstă de 29 de ani, locul 2 în clasamentul WTA, a fost eliminată în sferturile de finală de la Australian Open 2021 de americanca Serena Williams, în vârstă de 39 de ani, locul 11 în clasamentul WTA, scor 3-6, 3-6. Partida a durat o oră și 21 de minute.

Simona Halep şi Serena Williams s-au mai întâlnit de 11 ori până acum. Sportiva din SUA conduce cu 9-2. Aceasta a fost a 12-a întâlnire care s-a încheiat cu a 10-a victorie a Serenei Williams.

Serena Williams juca în semifinale cu Naomi Osaka, în vârstă de 23 de ani, locul 3 în clasamentul WTA.