Juriul pentru decernarea premiilor Uniunii Scriitorilor din Moldova a prezentat persoanele nominalizate în acest an. În total sunt opt categorii la care se vor oferi premii.

Cartea de poezie

Leo Bordeianu – Aripi pentru înălțare/Gaura Neagră

Nicolae Leahu – Cronograful de la Bălțiburg, Junimea

Emil Galaicu-Păun – A(II)Rh+eu/Poem; Apa.3D/Poemelnic

Vitalie Răileanu – Apele Adigei

Ludmila Sobietsky – Adagio pentru lup

Cartea de proză

Roman

Ion Anton – Ieșirea din uitare

Moni Stănilă – Brâncuși sau cum a învățat țestoasa să zboare

Lilia Bicec – Zanardelli, Lagărul 33

Proză scurtă

Vitalie Ciobanu – Zilele după Oreste

Lilia Calancea – Bocete de nuntă

Ioan Mânăscurtă – Despre fiare și oameni

Nicolae Spătaru – Omul izgonit de ceasuri

Cartea pentru copii

Lidia Codreanca – Maria cea mică

Claudia Partole – Motanul cel cu șapte vieți

Petre Popa – Iubesc și rostesc

Titus Știrbu – Născocilă, Roadegumă și feciorul lui Păcală

Alexandru Vakulovski – Ivan Turbincă 2.0

Critică literară și eseu

Grigore Chiper – Fața poeziei și măștile poeților

Teo Chiriac – Fricțiunea dintre totul și nimic. Teofanii în format A4, (autorul s-a recuzat)

Nina Corcinschi – Narațiuni ale erosului (autoarea s-a recuzat)

Eugen Lungu – Complexul Orfeu

Anatol Moraru – Scurtmetraj fără final

Elena Prus – Nobelul pentru literatură ca patrimoniu geocultural

Cartea de traduceri

Leo Butnaru – Anatoli Mariengof, Sfera de sticlă (trad. din lb. rusă)

Ivan Pilchin – Insula timpului (patru poeți din Ucraina și Rusia, trad. din lb. rusă)

Ivan Pilchin – Там, куда я точно вернусь (15 poeți tineri basarabeni, trad. în lb. rusă)

Irina Nechit – Aksinia Mihaylova, Descheierea corpului (trad. din lb. bulgară)

Cartea de debut

Poezie

Rodica Gotca – Frontiere desenate în aer cu pumnul

Dan Negară – Triphopuri

Artiom Oleacu – Miere pentru toate exponatele

Veronica Ștefăneț – Scrum

Proză

Valentina Șcerbani – Orașul promis

Vadim Ungureanu – Lua-te-ar dracu, Cristina

Juriul din acest este format din Alexandru Burlacu (președinte), Andrei Țurcanu, Ana Bantoș, Val Butnaru, Calina Trifan, Mihaela Perciun (secretar).