Astăzi, consilierii municipali aleși în data de 20 octombrie s-au întrunit într-o ședință, unde au ales componența Consiliului Municipal Chișinău. După șapte ore de discuții și contradicții, aceștia au ajuns la o decizie comună, adoptată unanim.
Iată cum arată componența Consiliului Municipal Chișinău:
Comisia juridică, pentru ordinea publică și activitatea administrației publice locale (11 membri):
# Alexandra Tolocico (PSRM);
# Grigore Bejenaru (PSRM);
# Nicolae Pascaru (PSRM);
# Victor Poleacov (PSRM);
# Andrei Năstase (ACUM/DA);
# Ruslan Verbițchi (ACUM/DA);
# Dorin Chirtoacă (PL);
# Vladimir Cebotari (PDM);
# Denis Ulanov (ȘOR).
Comisia pentru buget, economie, finanțe, patrimoniu public local, agricultură și problemele suburbiilor (nouă membri):
# Ghenadie Botnaru (PSRM);
# Marina Radvan (PSRM);
# Serghei Afanasenco (PSRM);
# Ludmila Polodiuc (PSRM);
# Aliona Doroș (ACUM/DA);
# Cristina Jitari (ACUM/DA);
# Vasile Grădinaru (ACUM/PAS);
# Roman Cojuhari (ACUM/PAS);
# Veronica Herța (PL).
Comisia pentru gospodărie locativ-comunală, energetică, servicii tehnice, transport, comunicații și ecologie (nouă membri):
# Alexandr Comarov (PSRM);
# Vitalie Mucan (PSRM);
# Serghei Basiuc-Brînzei (PSRM);
# Iuri Vitneanski (PSRM);
# Iurie Tesa (ACUM/DA);
# Sergiu Rotari (ACUM/DA);
# Ina Coșeru (ACUM/PAS);
# Dumitru Ivanov (ACUM/PAS);
# Victor Chironda (Forța Nouă).
Comisia pentru construcții, arhitectură și relații funciare (11 membri):
# Vasili Chirtoca (PSRM);
# Svetlana Popa (PSRM);
# Alexandr Odințov (PSRM);
# Valeriu Lupașcu (PSRM);
# Alexandr Bondarenco (PSRM);
# Aliona Mandatii (ACUM/DA);
# Ion Macovei (ACUM/DA);
# Zinaida Popa (ACUM/PAS);
# Veaceslav Nedelea (PDM);
# Ion Cebanu (PL);
# Valerii Klimenco (ȘOR).
Comisia pentru protecție socială, ocrotire a sănătății, educație, cultură, mass-media și relații interetnice (11 membri):
# Elena Hrenova (PSRM);
# Dinari Cojocaru (PSRM);
# Eugenia Ceban (PSRM);
# Iurie Harmelin (PSRM);
# Silvia Grigorieva (PSRM);
# Zinaida Duca (ACUM/DA);
# Ina Gaidău (ACUM/DA);
# Angela Munteanu-Pojoga (ACUM/PAS);
# Ion Bîndiu (ACUM/PAS);
# Nicolai Rusol (PCRM);
# Octavian Țîcu (PUN).