Lotului Moldovei la karate shotokan a cucerit opt medalii de aur la Mondialul din Cehia

karate

Sportivii moldoveni au cucerit opt medalii de aur la Campionatul Mondial de karate shotokan. Turneul a fost organizat în perioada 11-13 octombrie 2019 în Cehia, Karlovy Vary.

Liderul lotului Moldovei la karate shotokan, Vitalie Spînu, a cucerit două medalii la Mondialul de la Karlovy Vary (Cehia): aur la 18+ Open și argint la individual 80 kg, fiind învins doar de un sportiv din România.

Selecționata Republicii Moldova, în număr de 28 de sportivi, a fost completată de 14 sportivi din municipiul Bălți. În urma luptelor discutate, sportivii bălțeni au obținut:

# Schiba Xenia, categoria cadeți (14-15 ani) -53 kg;
# Puga Milenacategoria 10-11 ani +35 kg.

În clasament, Moldova s-a clasat pentru al doilea an consecutiv pe locul IV. În total, la Campionat au participat 35 de țări cu peste 1 200 de sportivi.