(foto) Studenții Universității Tehnice din Moldova au devenit campioni republicani la Powerlifting

72260714_2563732557056372_8284339714610167808_n

Studentul Universității Tehnice din Moldova Dumitru Calmîc s-a clasat pe locul I la campionatul republican la Powerlifting versiunea WDFPF. Competiția a fost organizată în incinta Liceului Teoretic Român-Francez „Gheorghe Asachi” în perioada 5-6 octombrie.

În cadrul competiției, studentul UTM Dumitru Calmîc s-a clasat pe locul I, în toate cele trei probe. De asemenea, colegii săi, studenți #UTM, Tudor Popescu și Gomeniuc Andrei au ocupat locurile I în categoriile respective acestora.

72251109_2563732303723064_3038790512694788096_n

„Astfel echipa #UTMistă la powerlifting în frunte cu antrenorul Boris Reutov au demonstrat încă o dată că la Universitatea Tehnică a Moldovei se face sport de performanță combinând perfect cu procesul de învățământ. Felicitări, dragi #Campioni! E o plăcere să vă admir la fiecare eveniment. Sunt mândru de voi”, a menționat Prorectorul UTM, Dinu Turcanu, pe pagina sa de Facebook.

72461930_2563732370389724_6146978789130764288_n
72529430_2563732503723044_670728545646936064_n

Amintim că, în mai 2018 sportivul #UTMist Dumitru Calmîc s-a clasat pe primul loc la Campionatul European la Powerlifting, iar în noiembrie 2018, Dumitru a stabilit un nou record mondial în cadrul Campionatului Mondial la Powerlifting „WDFPF World Full Power 2018” din Glasgow, Scoția. Tânărul s-a clasat pe locul II și a stabilit un nou record mondial la împins din culcat – 127,5 kg.