Moldova a cucerit trei medalii la Campionatul European de atletism printre veterani

atlerism

Sportivele din Moldova au cucerit trei medalii la Campionatul European de atletism printre veterani. Turneul a avut loc în orașul Veneția, Italia.

Campioană a devenit Alexandra Marghieva la proba aruncarea greutății. Ea a înregistrat rezultatul 12,45 metri, fiind urmată de Maria Cotolupenco. Alexandra s-a clasat pe locul II la aruncarea discului, unde câștigătoare a devenit deja Maria Cotolupenco, cu rezultatul 35,16 metri.

O altă sportivă din Moldova, Olga Cogâlniceanu a cucerit argintul la aruncarea suliței, cu rezultatul 36,52 metri.