Judocanul moldovean Victor Sterpu a devenit campion european printre tineret

gggg

Judocanul Victor Sterpu a devenit campion european printre tineret. Competiția s-a desfășurat în Finlanda, acolo unde sportivul de 20 de ani a obținut cinci victorii în limitele categoriei de greutate 73 kg.

Adversarii învinși de sportivul moldovean au fost: cipriotul Dato Matsoukatov, cehul Adam Bydzovsky, portughezul Joao Fernando, rușii Makhmadbek Makhmadbekov și David Gamosov.

În luna iunie, judocanul a câștigat medalia de argint la Cupa Europei de la Cluj-Napoca, iar în 2018, a luat medalia de bronz de la Grand Prix-ul de la Haga și s-a clasat pe locul 5 la Campionatul Mondial de juniori. Turneul a fost organizat pe Insulele Bahamas.

Anterior, alt judocan moldovean – Adil Osmanov – a cucerit medalia de argint în limitele categoriei de greutate 66 kg.