(video) Ucraina Under 20 a câştigat Cupa Mondială de fotbal

ucraina

Ucraina a câştigat Cupa Mondială de fotbal rezervată jucătorilor sub 20 de ani după ce a învins Coreea de Sud cu scorul de 3-1 (1-1) în finala disputată sâmbătă în oraşul polonez Lodz.

Coreea de Sud a deschis rapid scorul, în minutul 5, prin Kang-In Lee, din penalty. Ucraina a revenit prin golurile lui Vladislav Supriaga (34, 52) şi Ghiorghi Ţitaişvili (89), scrie digi24.ro.

Calificarea în finală a fost o premieră pentru cele două ţări. În semifinale, Ucraina s-a impus cu 1-0 în faţa Italiei, iar Coreea de Sud a trecut cu acelaşi scor de Ecuador.

Vineri, în meciul pentru locul 3, la Gdynia, Ecuadorul a dispus cu 1-0 de Italia, după prelungiri, prin golul lui Richard Mina din minutul 104.