Cei mai buni din industria teatrului Moldovenescu au fost premiați ieri în Gala UNITEM. Vel mai bun spectacol dramatic a fost numit „Vicontele”, jucat la Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”, iar premiul pentru cel mai valoros debut l-a luat Elena Frunze-Hatman, pentru rolul Anei Frank din spectacolul „Jurnalul Anei Frank” jucat la Teatrul „A. Mateevci”.

 

(cu BOLD sunt indicați câștigătorii)

I. Premiul pentru cel mai bun spectacol dramatic:

Nominalizări:

1. Spectacolul „Vicontele” de Eugène Ionesco, regia Slava Sambriş, Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”;

2. Spectacolul „Omul-pernă” de Martin McDonagh, regia Cătălin Lungu, Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”;

3. Spectacolul „Gardenia” de Elzbety Hovanets, regia Daniela Burlaca, Teatrul “Geneza Art”.

II. Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală:

Nominalizări:

1. Slava SAMBRIȘ, spectacolul „Vicontele” de Eugène Ionesco, Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”;

2. Daniela BURLACA, spectacolul „Gardenia” de Elzbety Hovanets, Teatrul “Geneza Art”;

3. Alexa VISARION, spectacolul “Carnavalul” de I.L. Caragiale, Teatrul Național „M. Eminescu”.

III. Premiul pentru cel mai bun rol feminin:

Nominalizări:

1. Daniela BURLACA, pentru rolul Femeia II, spectacolul „Gardenia” de Elzbety Hovanets, regia Daniela Burlaca, Teatrul “Geneza Art”;

2. Ana TKACENKO, pentru rolul Mița Baston, spectacolul “Carnavalul” de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion, Teatrul Național „M. Eminescu”;

3. Melania LUPAN pentru rolul Roza Aleksandrovna Pesocinskaia, spectacolul “Retro” de Alexandru Galin, regia și scenografia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „V. Alecsandri” din Bălţi.

IV. Premiul pentru cel mai bun rol masculin:

Nominalizări:

1. Ion MOCANU, pentru rolul Pampon, spectacolul “Carnavalul” de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion, Teatrul Național „M. Eminescu”;

2. Alexandru ȘIȘCHIN, pentru rolul Bărbierul, spectacolul „Цирюльник из провинции” de N. Lordkipanidze, regia Iuri Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Uliţî Roz”;

3. Ion MARCOCI, pentru rolul Nicolai Mihailovici Cimutin, spectacolul “Retro” de Alexandru Galin, regia și scenografia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „V. Alecsandri” din Bălţi.

V. Premiul pentru cel mai bun spectacol al Teatrului de păpuşi:

Nominalizări:

1. Spectacolul „Cenuşăreasa” de Fraţii Grimm, regia Aurelian Bălăiţă (România), Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

2. Spectacolul „Prinţesa vrăjită” de Ladislav Dvorský, regia şi adaptarea scenică – Dana Strungaru, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

3. Spectacolul „Cel mai bun amic” regia și scenariu de Ion Ambrosi, Casa Actorului.

VI. Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin:

Nominalizări:

1. Dana CIOBANU, pentru rolul Femeia I, spectacolul „Gardenia” de Elzbety Hovanets, Teatrul “Geneza Art”;

2. Aelita HLOPOTOVA, pentru rolul Missis Ghibbs, spectacolul «Наш городок» dupa piesa lui Thornton Wilde, regia Iuri Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Uliţî Roz”;

3. Olga GUȚU-CUCU, pentru rolul DUPA, spectacolul “KRUM” de Hanoch Levin, regia Luminiţa Ţâcu, Teatrul Național „M. Eminescu”.

VII. Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin:

Nominalizări:

1. Ghenadie GÎLCĂ, pentru rolul TUGATI, spectacolul „KRUM” de Hanoch Levin, regia Luminiţa Ţâcu, Teatrul Național „M. Eminescu”;

2. Iurie FOCȘA, pentru rolul Iordache, spectacolul “Carnavalul” de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion, Teatrul Național „M. Eminescu”;

3. Petru HADÂRCĂ, pentru rolul Crăcănel, spectacolul “Carnavalul” de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion, Teatrul Național „M. Eminescu”.

VIII. Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii:

Nominalizări:

1. Spectacolul „Cătălin cel Drept și Măgărușul Înțelept”, regia Gheorghe Mândru, Teatrul Muzical Dramatic “B.P. Hasdeu” din Cahul;

2. Spectacolul „Frumoasa adormită” de Charles Way, regia, scenografia, costumele: Daiel Muntean, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Uliţî Roz”;

3. Spectacolul „Чебурашка и цирк” de E. Uspenskii, regia Ghenadie Boiarchin, Teatrul Dramatic Rus de Stat “A.P. Cehov”.

IX. Premiul pentru cea mai bună scenografie:

Nominalizări:

1. Slava SAMBRIŞ, spectacolul „Vicontele” de Eugène Ionesco, regia Slava Sambriş, Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”;

2. Irina GURIN, spectacolul „ KRUM” de Hanoch Levin, regia Luminiţa Ţâcu, Teatrul Național „M. Eminescu”;

3. Alexandru COZUB, spectacolul “Retro” de Alexandru Galin, regia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „V. Alecsandri” din Bălţi.

X. Premiul pentru cele mai bune costume teatrale:

Nominalizări:

1. Natalia SELINA, spectacolul «Цирюльник из провинции», regia Iuri Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Uliţî Roz”;

2. Irina GURIN, spectacolul “ Carnavalul” de I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion, Teatrul Național „M. Eminescu”.

3. Ecaterina SALIMOVA, spectacolul “HAMLET (cursa de şoareci)” de William Shakespeare, regia Alexandru Grecu, Teatrul Naţional “Satiricus I.L. Caragiale”.

XI. Premiul pentru cea mai bună coregrafie şi expresie corporală:

Nominalizări:

1. Irina SLOBODEANIUC, spectacolul „KRUM” de Hanoch Levin, regia Luminiţa Ţâcu, Teatrul Național „M. Eminescu”;

2. Andrada OLTEAN, Gheorghe GUȘAN, spectacolul “100 de minute de libertate” de Bogdan Sărătean, regia artistică Bogdan Sărătean, Teatrul Naţional “Satiricus I.L. Caragiale”;

3. Dmitri AHMADIEV, spectacolul „Свидание с жизнью” (A. Vertinski) după piesa Olgăi Salova-Cecan, regia D. Ahmadiev, Teatrul de Dramă şi Comedie „N. Aroneţkaia” din Tiraspol.

XII. Premiul pentru cel mai bun rol în teatrul de păpuşi:

Nominalizări:

1. Nina LEFTER, pentru rolul Magician, Prinţesa Iarmilca, spectacolul „Prinţesa vrăjită” de Ladislav Dvorský, regia şi adaptarea scenică Dana Strungaru, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

2. Natalia BRĂGUŢĂ, pentru rolul Magician, Baba Cloanţa, Vrăjitorul cel rău, spectacolul „Prinţesa vrăjită” de Ladislav Dvorský, regia şi adaptarea scenică Dana Strungaru, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

3. Ana NEAGU, pentru rolul Seniorita, spectacolul „Cel mai bun amic” regia și scenariu de Ion Ambrosi, Casa Actorului.

XIII. Premiul pentru cea mai bună creație teatrală la Radio și TV:

Nominalizări:

1. Spectacolul „Deschiderea stagiunii” după Mihail Sebastian, regie – Domnița Jechiu. Producător – Ludmila Alexei;

2. Spectacolul “Ion Creangă. Povestea unor amintiri”, scenariu radiofonic de Ludmila Alexei, regie – Olga Șveț și Lilian Secară. Producător – Ludmila Alexei.

XIV. Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală:

Nominalizări:

1. Marian STÎRCEA, spectacolul „Prinţesa vrăjită” de Ladislav Dvorský, regia şi adaptarea scenică Dana Strungaru, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici”;

2. Alexandr CEVSKII, spectacolul «Мамаша Кураж и ее дети» de Brecht Bertolt, regia Iuri Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S Uliţî Roz”;

3. Oleg HERESCU, spectacolul „Роман с…” de M. Miligrom, regia D. Ahmadiev, Teatrul de Dramă şi Comedie „N. Aroneţkaia” din Tiraspol.

XV. Premiul pentru cel mai valoros debut:

Nominalizări:

1. Elena FRUNZE-HATMAN, pentru rolul Anei Frank, spectacolul „Jurnalul Anei Frank”, regia şi scenariu Nelly Cozaru, Teatrul “A. Mateevci”;

2. Felicia SÎRBU, pentru rolul Femeia IV, spectacolul „Gardenia” de Elzbety Hovanets, regia Daniela Burlaca, Teatrul “Geneza Art”;

3. Cătălin LUNGU, pentru regia spetacolului “Omul-pernă” de Martin McDonagh, Teatrul Municipal de Păpuşi “Guguţă”.

XVI. Premiul special al juriului:

Nominalizări:

1. Alexandru PLEŞCA, pentru rolul KRUM, spectacolul „KRUM” de Hanoch Levin, regia Luminiţa Ţâcu, Teatrul Național „M. Eminescu”;

2. Spectacolul “Retro” de Alexandru Galin, regia și scenografia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „V. Alecsandri” din Bălţi;

3. Spectacolul „Ловушка” de Rober Toma, regia Dmitri Koev, Teatrul Naţional Găgăuz „Dionis Tanasoglu”.