Ministerul Educației, Culturii și Cercetării a aprobat deja orarul examenelor sesiunii de bacalaureat, dar și a celor de absolvire a studiilor gimnaziale și primare. Fie că e vorba despre matematică, fizică sau limba engleză, în febra pregătirilor pentru susținerea examenelor, elevii caută cei mai buni profesori care i-ar ajuta să treacă cu brio de acestea. Dacă tot cele mai bune recenzii sunt oferite de persoanele care au trecut deja de etapa examenelor, echipa #diez și-a propus să realizeze o listă o profesorilor care te vor ajuta să rezolvi itemii dificili și să-ți fortifici propriile cunoștințe. Lista este alcătuită în baza recomandărilor oferite de foștii absolvenți. 

# Limba și literatura română

# Mariana Pîrțac – Liceul Teoretic Român-Francez ,,Gheorghe Asachi”

# Galina Vasiliu – grad didactic superior, Colegiul Național de Comerț al ASEM

# Cornelia Samson – Liceul Teoretic Român-Francez ,,Gheorghe Asachi”

# Lidia Căpățînă – Colegiul Național de Comerț al Asem

# Elena Golban – Colegiul Național de Comerț al ASEM

# Angela Grama-Tomita – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”

# Limba străină

# Diana Prodan – limba engleza, Colegiul National de Comert al ASEM

# Rodica Ceban – limba engleză, Colegiul National de Comert a ASEM

# Svetlana Prodan – limba engleză, Colegiul National de Comert a ASEM

# Ludmila Godea- limba engleză

# Lorena Bujor – limbă engleză, Liceul Teoretic „Prometeu”

# Cătălina Verega – limba engleză

# Vladimir Gil – limba engleză

# Tatiana Gusanu – limba engleză

# Corina Muntean – limba engleză

# Tatiana Birsan – limba franceză

# Ana Popovici – limba franceză

# Olea Parascan Țerna – limba franceză

# Galina Mârza – limba franceză, Colegiul Național de Comerț

# Tatiana Gușan – limba franceză

# Victoria Arsene – limba franceză

# Elena Bradu – limba franceză

# Matematica

# Petru Efros – Universitatea de Stat din Moldova

# Ala Paiu

# Maria Gorban

# Viorica Rusu

# Sergiu Buduianu

# Boris Taralunga – Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”

# Tamara Curtescu

# Veronica Ghereg

# Alexandru Belschi

# Sergiu Budaianu

# Ana Gunea

# Nicolae Lachi – Liceul Teoretic „Mircea Eliade”

# Ana Costaș – UTM/FCIM

# Angela Bizga – Anenii Noi

# Iulia Iordachi  – Colegiul National de Comert al ASEM

# Stela Chirilenco – Ostaci – LTPR „Mihai Marinciuc”

# Istoria românilor și universală

# Olga Chirița

# Gheorghe Toma

# Daniela Vacarciuc

# Tamara Stratulat-Atasii

# Pavel Sirghi

# Ghenadie Bodeanu

# Mihai Crețu –  Liceul Teoretic Român-Francez ,,Gheorghe Asachi”

# Violeta Moloșag – Colegiul Național de Comerț al ASEM

# Geografie

# Sergiu Ardeleanu

# Cristian Hariton – Academia de Studii Economice din Moldova

# Dina Nicodim –  Colegiul Financiar-Bancar Chişinău

# Ivan Moroz

# Vladislav Gonța – Colegiul Național de Comerț al Asem

# Alina Vîlea – Instituția Publică Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”

# Camelia Marian – Liceul Teoretic „Mircea Eliade”

# Lidia Iordache – Liceul Teoretic „Mihail Berezovschi”

# Ghenadie Obada – Liceul Republican cu Profil Real (LRPR)

# Raisa Calmâș – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”

# Biologie

# Larisa Dobrojan – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”

Carolina Romanenco-Tiganas

# Anton Dorofeev – Liceul Teoretic „Mihai Marinciuc”

# Ala Garas – Colegiul National de Comert ASEM

# Tamara Șalaru – Colegiul Național de Comerț al ASEM

# Valentina Hîncu – Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”

# Chimie

# Lilia Plop

# Nina Botnaras – grad didactic I, Colegiul Național de Comerț al ASEM

# Subotin Iurie – Licelu Teoretic „Ion Creangă”, prodecan la UTM

# Andrei Croitoru

# Valentina Țăruș – Liceul Teoretic „Lucian Blaga” (Telenești)

# Elena Ralea – Liceul Teoretic „Mihail Berezovschi”

# Anișoara Palade – Liceul Teoretic „George Călinescu”

# Parascovia Sainsus – Liceul Teoretic „Mihai Marinciuc”

# Larisa Avdeeva

# Alina Buga – USM

# Claudia Staradub

# Iurie Druta

# Informatică

# Alexandru Teclea

# Larisa Josu

# Raisa Miron – Liceul Academiei de Științe a Moldovei

# Nadejda Sinitin

# Diana Bagrin

# Liuba Botnarenco – Instituția Publică Liceul Teoretic „Constantin Negruzzi”

# Fizică

# Mihai Cernei

# Mîțu Gheorghe – Colegiul Național de Comerț al ASEM

# Andrei Petrușcă – Instituția Publică Liceul Teoretic „Principesa Natalia Dadiani”

# Leonid Cairiac – Liceul Teoretic „Mircea Eliade”

# Gheorghe Mîțu – Colegiul Național de Comerț al ASEM

# Victoria Borisov – Anenii Noi

# Stanislav Munteanu – Colegiul National de Comert al ASEM

# Elena Sârbu – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”

Lista a fost alcătuită în urma selectării recomandărilor oferite de către elevii din grupul Bacalaureat Moldova. Vă rugăm să ne ajutați să completăm lista și să lăsați în comentarii numele profesorilor și disciplina la care v-au pregătit să susțineți examenul.