Aproape 80% din procesele verbale au fost contabilizate de către CEC, iar primii câștigători ai circumscripțiilor se conturează ușor. Mai jos puteți vedea cine a câștigat în circumscripțiile uninominale.

Pe circumscripția națională, la 100% din voturi procesate, situația este astfel: PSRM – 31,15%; PDM – 23,62%; ACUM – 26,84%; Partidul Șor – 8,32%; PCRM – 3,75%; Partidul Nostru – 2,95%.

 

Rezultatele sunt preliminare, iar ele s-ar putea schimba. Articolul se va actualiza pe parcursul zilei următoare, pe măsură ce unele rezultate vor veni atât din diasporă, cât și la secțiile din țară. 

#Circumscripția 1, Briceni

Zinaida Greceanîi (PSRM) – 46,18%

Gnatiuc Mihail (PDM) – 36,22%
Vladimir Scutari (ACUM) – 7,82%
Petrașișin Vasilii (Șor)
Anatolii Creciun (PCRM)
Maxim Chitoroagă (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat 

#Circumscripția 2, Ocnița 

Irina Lozovan (PSRM) – 50,18%

Lesnic Vadim (PDM) – 25,90%
Fedișin Eduard (Șor) – 7,96%
Remus Ciobanu (ACUM),
Eduard Drăgălin (PL) – nu a fost înregistrat 
Eduard Pleșca (Partidul Nostru)
Andrei Țopa (PCRM)

#Circumscripția 3, Edineț

Sîrbu Oleg (PDM) – 37,47%
Nicolae Melnic (PSRM) – 33,54%
Dinu Plângău (ACUM) – 10,26
Panciuc Ghenadie (Șor)
Elena Panuș (Partidul Nostru)
Alexandr Zui (PCRM)
Marin Livădaru (Independent)
Marchici Vasile (PL) – nu a fost înregistrat
Alexandru Brenici (Independent)
Anatolie Vengher (Independent)

#Circumscripția 4, Rîșcani

Urzică Iurie (PDM) – 42,34%
Vladimir Mizdernco (PSRM) – 42,96%
Cocieru Andrei (Șor) – 9,26%
Tatiana Gamețchi (ACUM), – nu a fost înregistrat
Victor Bogatico (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat
Petru Bărbieru (PCRM)

#Circumscripția 5, Glodeni

Leucă Ion (PDM) – 34,55%
Alexandr Minizianov (PSRM) – 28,67%
Dvorjanscaia Irina (Șor) – 11,44%
Rodica Nimerenco (ACUM)
Stela Onuțu (Partidul Nostru)
Alexandr Burlacu (Independent) – nu a fost înregistrat
Nicolae Gorcea (Independent)
Mihail Corj (Independent)
Ion Purice (PL)

#Circumscripția 6, Drochia

Padnevici Corneliu (PDM) – 33,19%
Alexandr Lupașco (PSRM) – 31,24%
Nina Cereteu (Partidul Nostru) – 11,35%
Svetlana Cornea (ACUM)
Svecla Grigorie (Șor),
Ghenadie Morcov (PCRM)
Violeta Roșca (PL)
Nicolae Bîrnaz (PNL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 7, Soroca

Aliona Pilipețcaia (PSRM) – 37,07%

Victor Său (PDM) – 27,06%
Larisa Ungureanu (ACUM) – 16,12%
Alexandru Cimbriciuc (Independent),
Elena Bodnarenco (PCRM), deputată a PCRM
Melnic Maxim (Șor),
Anastasia Televca (Partidul Nostru)
Iurie Todirean (Independent) – nu a fost înregistrat
Serghei Manchievici (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 8, Florești

Eugeniu Nichiforciuc (PDM) – 42,83%
Serghei Groza (PSRM) – 28,99%
Iurie Țap (ACUM) – 13,35%
Ladaniuc Ghendaie (Șor),
Ludmila Crijanovschi (Partidul Nostru)
Grigore Cojocaru (PCRM)
Anatolie Cărbune (PL)

#Circumscripția 9, Bălți 1

Alexandru Usatîi (PSRM) – 33,43%
Ivan Osoianu (Partidul Nostru) – 31,31%
Elena Bordeianu (ACUM) – 12,68%
Buzurnîi Serghei (PDM),
Igor Himici (Șor)
Said-Mixmat Amaev (PCRM)
Renata Grădinaru (Independent)
Diana Grosu (Independentă)

#Circumscripția 10, Bălți 2

Iordan Serghei (PDM)
Alexandr Nesterovschi (PSRM) – 33,58%
Arina Spătaru (ACUM) – 19,94%,
Elena Grițco (Partidul Nostru) – 27,33%
Pavel Verejanu (Șor)
Serghei Rubțov (PCRM)
Dinu Diaconu (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 11, Fălești

Iraida Bînzari (PDM) – 32,15%
Oleg Savva (PSRM) – 33,36%
Botnar Alexandru (Șor),
Alexandru Severin (Partidul Nostru)
Vasili Tataru (Blocul ACUM) – 12,05%
Valeriu Muduc (PCRM)

#Circumscripția 12, Sîngerei

Brașovschi Gheorghe (PDM) – 32,77%
Vasile Luca (PSRM) – 26,83%
Țîbîrnă Igor (Șor)
Oazu Nantoi (Blocul ACUM) – 21,44%
Viorel Neagu (PCRM)
Arcadie Covaliov (Independent) – retras
Ion Roșca (Independent)

#Circumscripția 13, Rezina

Graur Eleonora (PDM) – 41,32%
Valeriu Ciorici (PSRM) –  21,44%
Sergiu Cataranciuc (ACUM)- 18,36%
Nauc Leonid (Șor)
Elena Macrii (PCRM)
Ion Perciun (Independent)
Galina Andrieș (PNL)

#Circumscripția 14, Telenești

Vadim Lelic (PDM) – 31,43%
Alexandru Isac (PSRM),
Cristea Valerian (Șor) – 16,90%
Maria Ciobanu (ACUM) – 33,17%
Mihai Moldovanu (PL)
Veaceslav Căpățînă (PCRM)

#Circumscripția 15, Călărași 

Ciubuc Nicolae (PDM) – 37,85%
Ștefan Bolea (PSRM) – 18,57%
Igor Munteanu (ACUM) – 29,84%
Vlasenco Olga (Șor)
Ion Leașcenco, (Partidul Democrația Acasă) – nu a fost înregistrat
Iurie Chirinciuc (PL)
Anatolie Arhire (Independent) – s-a retras din cursă
Valeriu Savva (PCRM)

#Circumscripția 16, Ungheni

Guzun Ludmila (PDM) – 32,56% 
Ghenadie Mitriuc (PSRM), 28,09%
Baraniuc Antonina (Șor)
Octavian Țîcu (ACUM) – 28,30%
Alexandru Brînză (PL)
Mihai Goian (Independent) – nu a fost înregistrat
Haralampie Chirilov (PCRM)

#Circumscripția 17, Nisporeni

Vladimir Plahotniuc (PDM) 72,36%
Pavel Artamonov (PSRM) – 6,49%
Ion Terguța (ACUM) – 18,36%
Mihai Ciorici (PCRM)
Iurii Cărbune (Independent)

#Circumscripția 18, Orhei (orașul Orhei)

Costin Vasile (PDM) – 11,22%
Mihai Catraniuc (PSRM),
Ilan Șor (Partidul Șor) – 59,22%
Valeriu Munteanu (ACUM) – 20,12%
Svetlana Căpățină (PCRM)
Dorin Zghibarța (PL)
Dumitru Suhoborcenco (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 19, (Orhei, Rezina, Criuleni, Dubăsari 1)

Tudor Golub (PDM) – 21,93%
Mihai Paciu (PSRM),
Marina Tauber (Șor) – 42,92%
Mariana Cusnir (ACUM) – 18,11%
Lucia Viscun (PCRM)
Igor Brînza (Independent) – nu a fost înregistrat
Roman Boțan (PL), deputat
Vitalie Marinuță (Independent)

#Circumscripția 20, Strășeni

Pavel Filip (PDM), – 45,56%
Veaceslav Anghel (PSRM)
Tabacaru Valeriu (Șor) – 11,90%
Igor Grosu (ACUM) – 29,76%
Elena Harcenco (Independentă) – nu a fost înregistrat
Nicoleta Malai (Partidul Liberal)
Ecaterina Blanovschi (PNL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 21, Criuleni, Dubăsari 2

Veaceslav Burlac (PDM) – 30,8%
Sergiu Berzan (PSRM) – 24,12%
Duminica Serghei (Șor)
Lilian Carp (ACUM) – 32,07%
Gheorghe Ojog (PL)
Andrei Porubin (Independent)

#Circumscripția 22, Ialoveni 

Monica Babuc (PDM) – 34,86%
Lidia Onu (PSRM) – 15,09%
Liviu Vovc (ACUM) – 42,71%
Sănduță Victor (Șor)
Anatol Ursu (independent) – nu a fost înregistrat
Ruslan Gârștea (Independent) – nu a fost înregistrat
Dumitru Nicoară (PNL) – nu a fost înregistrat
Angela Istrate (Independent)
Victor Tabunșic (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 23, Chișinău, Botanica 1

Valentina Rotaru (PDM)
Oleg Lipskii (PSRM) – 40,12%
Jardan Petru (Șor),  – 11,64%
Vasile Grădinaru (ACUM) – 35,71%
Aurel Bucureanu (Independent) – nu a fost înregistrat
Nicolai Rusol (PCRM)
Sergiu Biriucov (Independent)
Oleg Rațoi (PL) – nu a fost 

#Circumscripția 24, Botanica 2

Alexandr Bannicov (PDM) – 9,58%
Vasile Bolea (PSRM) – 48,80%
Grigore Colun (ACUM) – 31,66%
Burgudji Serghei (Șor)
Artur Croitor (Independent)
Andrei Negruță (Independent) – nu a fost înregistrat
Andrei Donică (Speranța-Nadejda) – nu a fost înregistrat
Alexei Frolcov (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 25, Botanica/Centru

Mîndru Victor (PDM) – 11,74%
Alexandr Odințov (PSRM) – 40,11%
Inga Grigoriu (ACUM) – 42,70%
Chitoroga Dumitru (Șor),
Sergiu Urecheanu (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat
Corina Fusu (PL), – nu a fost înregistrat
Svetlana Șandrovscaia (Independentă) – nu a fost înregistrat
Liudmila Boiadji (PCRM) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 26, Centru/Buiucani

Stratulat Mihail (PDM), 11,28%
Dinari Cojocaru (PSRM) – 36,78%
Cotelea Victor (Șor)
Vlad Bilețchi (neafiliat),
Iurie Reniță (ACUM) – 37,30% 
Anton Miron (PCRM)
Dinu Manole (Verzii) – nu a fost înregistrat
Valeriu Cerba (Independent)

#Circumscripția 27, Buiucani

Nedelea Veaceslav (PDM) – 12,41%
Radu Mudreac (PSRM) – 33,42%
Botnarenco Cristian (Șor),
Ilian Cașu (Partidul Nostru), 
Vladimir Bolea (ACUM) – 42,54%

Augustin Volconovici (PCRM)
Ion Casian (PL) – nu a fost înregistrat
Vitalie Zaldea (Independent)

#Circumscripția 28,Râșcani

Balaur Nicolae (PDM) – 9,61%
Vlad Batrîncea (PSRM) – 38,34%
Alexandru Slusari (ACUM)- 35,12%
Apostolova Reghina (Șor)
Dumitru Ciubașenco (Partidul Nostru), fruntaș al PN
Dumitru Cebotarescu (Independent)
Ion Cebanu (PL), consilier muncipal
Andrei Zapșa (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 29, Centru Râșcani

Guznac Valentin (PDM) – 11,05%
Adrian Lebedinschi (PSRM) – 44,50%
Ruslan Verbițchii (ACUM) – 36,74%
Popenco Inna (Șor)
Erica Zucec (Independent) – nu a fost înregistrat
Evghenia Banaru (Independent) – nu a fost înregistrat
Dumitru Jelescu (PL)
Veaceslav Șuiu (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 30, Ciocana

Nae-Simion Pleșca (PDM) – 11,81%
Petru Burduja (PSRM) – 33,41%
Cvasnîi Stanislav (Șor)
Veronica Herța (PL)
Dan Perciun (ACUM) – 40,76%
Vitalie Lisnic (PNL) – nu a fost înregistrat
Veaceslav Valico (Independent) – nu a fost înregistrat
Galina Bostan (Independent)
Andrei Groza (Independent) – nu a fost înregistrat
Maxim Uvarov (Independent)
Andrei Mancenco (Independent) – nu a fost înregistrat
Oleg Golopeatov (Independent)
Vasile Fotescu (Verzii) – nu a fost înregistrat
Gheorghe Nicoară (PCRM) – nu a fost înregistrat
Valentin Dolganiuc (Independent)

#Circumscripția 31, Ciocana, Rîșcani

Gaburici Chiril (PDM) – 13,18%
Grigore Novac (PSRM), – 37,63%

Liliana Nicolaescu (ACUM) – 34,74%
Cuznețov Iurii (Șor)
Ilie Crețu (PL)
Mihai Cîrlig (Independent)
Alexandru Popa (Independent) – nu a fost înregistrat
Fiodor Ghelici (Independent) – nu a fost înregistrat
Igor Grițco (PCRM)
Iulia Deleu (PNL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 32, Suburbii Nord

Costiuc Nina (PDM) – 19,52%
Svetlana Popa (PSRM) – 24,71%
Cebotari Serghei (Șor)
Mihai Popșoi (ACUM) – 37,03%
Gheorghii Mocan (PCRM)
Dorin Chirtoacă (PL)

#Circumscripția 33, Suburbii Sud

Constantin Țuțu (PDM) – 29,16%
Vladimir Roșca (PSRM) – 16,48%
Andrei Năstase (ACUM) – 46,32%
Bivol Ion (Șor) – nu a fost înregistrat
Călin Vieru (independent)
Andrei Nastas (independent)
Boris Volosatîi (independent)
Ion Duca (Partidul Nostru) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 34, Anenii-Noi

Jizdan Alexandru (PDM) – 41,42%
Alexandr Mațarin (PSRM) – 27,27%
Gorodinschii Alexei (Șor)
Gheorghe Balan (Blocul ACUM) – 20,98%
Veaceslav Bondari (PCRM)

#Circumscripția 35, Căușeni

Repeșciuc Grigore (PDM) – 37,95%
Oleg Cuciuc (PSRM) 21,41%
Zaremba Anatolie (Șor)
Zinaida Bolboceanu (Democrația Acasă)
Veaceaslav Nigai (PCRM)
Anton Gămurari (ACUM) – 22,33%
Tamarov Ambroci-Ivanov (Independent)
Nicolai Ermurache (PL) – nu a fost înregistrat
Ion Calmîc (PNL)

#Circumscripția 36, Ștefan-Vodă

Molozea Nicolae (PDM) – 31,55%
Alexandru Jolnaci (PSRM) – 33,92%
Andrei Dînga (ACUM) – 29,997%
Tcacenco Natalia (Șor)
Alexandr Tolpenco (independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 37, Răzeni (Ialoveni 2)

Sula Ion (PDM) – 35,18%
Nicolae Pascaru (PSRM) – 12,66%
Tabarcea Avelin (Șor)
Petru Frunze (ACUM) – 44,92%
Ștefan Bivol (PCRM)

#Circumscripția 38, Hîncești Nord 

Botnari Alexandru (PDM) – 46,93%
Petru Cordineanu (PSRM) – 14,99%
Perțu Victor (Șor)
Grigore Cobzac (ACUM) – 33,41%
Silviu Ioniță (Independent) – nu a fost înregistrat
Sergiu Ioniță (PNL) – nu a fost înregistrat
Mircea Șura (PL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 39, Hîncești Sud

Buza Ghenadie (PDM) – 42,96%
Olesea Brînză (PSRM) – 18,58%
Terente Victor (Șor)
Chiril Moțpan (ACUM) – 29,55%
Dumitru Covaș (Independent) – nu a fost înregistrat
Vasile Colța (Independent) – nu a fost înregistrat
Simion Roșca (PL)

#Circumscripția 40, Cimișlia și Basarabeasca

Diacov Dumitru (PDM) – 28,51%
Piotr Pușcari (PSRM) – 27.77%
Cîrlan Victoria (Șor),
Valentin Cimpoieș (Partidul Nostru)
Gheorghe Raileanu (candidat independent)
Dominica Manole (ACUM) – 21,47%

#Circumscripția 41, Leova

Grețu Efrosinia (PDM) – 30,08%
Aliona Briceag (PSRM) – 22,9%
Vladimir Putregai (ACUM) – 21,65%
Trandafir Andrei (Șor),
Sergiu Butuc (Partidul Nostru)
Alexandru Bujorean (independent)
Stepan Savițchi (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 42, Cantemir, Cahul

Bacalu Elena (PDM) – 35,36%
Vladimir Țurcan (PSRM) – 35,09%
Constantin Boeșteanu (ACUM) – 14,64%
Lupașcu Vasilii (Șor),
Roman Ciubaciuc (Partidul Nostru)
Iurie Crăciuneac (Independent)
Nicolae Botgros (Independent), dirijor, Orchestra „Lăutarii”  – s-a retras
Elena Damașcan (PL)

#Circumscripția 43, Cahul

Creciun Oleg (PDM), – s-a retras
Evghenii Osadcenco (PSRM) – 29,8%
Sergiu Tutovan (ACUM) – 22,31%
Ion Groza (Independent) – 32,76% 
Belobrova Antonina (Șor),
Sergiu Rența (Partidul Nostru)
Iaroslav Niculaița (Independent) – nu a fost înregistrat
Gheorghe Ghețivu (PCRM)
Ștefan Secăreanu (PL)

#Circumscripția 44, Taraclia

Covalji Fiodor (PDM)
Chiril Tatarlî (PSRM) –  57,46%
Lupov Veaceslav (Șor) – 10,56%
Veaceslav Cunev (Independent) – 18,99%
Gheorghi Aricov (Independent)

#Circumscripția 45, Găgăuzia 1

Mincu Fiodor (PDM),
Alexandru Suhodolschii (PSRM) – 64,96%
Dimoglo Nina (Șor) – 27,31%
Dmitrii Levintii (Partidul Nostru)
Nicolai Dudoglo (Independent) – 3,86%
Ivan Cîlicic (PCRM)
Dmitrii Constantinov (Independent) – nu a fost înregistrat
Tatiana Ursu (ACUM)

#Circumscripția 46, Găgăuzia 2

Delibaltov Vadim (PDM),
Fiodor Gagauz (PSRM) – 75,82%
Ivanova Svetlana (Șor)
Gheorghe Leiciu (independent) – 9,37%
Grigore Cadîn (Independent) – 10,42%
Serghei Scernev (Independent) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 47, Transnistria Nord

Grigorii Filipov (PSRM) – 29,98%
Alexandru Oleinic (independent) – 62,54%
Eleonora Cercavschi (ACUM) – 2,30%
Andrei Sîrbu (independent) – nu a fost înregistrat
Semion Evdotiev (independent) – nu a fost înregistrat
Alexei Frunze (independent)
Alexandru Oprea (independent) – nu a fost înregistrat
Ivan Delibaltov (PDM)
Ion Lapicus (independent)
Inga Bacancea (independent) – nu a fost înregistrat
Asea Doga (ȘOR) – nu a fost înregistrat
Alexei Mocreac (PNL) – nu a fost înregistrat

#Circumscripția 48, Transnistria Sud

Vitalie Eftodiev (PSRM) – 25,89%
Ion Iovcev (ACUM) – 3,84%
Vladimir Meleca (independent) – nu a fost înregistrat
Iurie Apostolachi (independent)
Valeri Culacli (independent) – nu a fost înregistrat
Veaceaslav Baida (independent) – nu a fost înregistrat
Petru Ursu (independent) – nu a fost înregistrat
Arcadie Vicol (independent) – nu a fost înregistrat 
Mihail Malașevschi (independent)
Viorel Melnic ( independent) – 62,74% 
Alexandru Luncari (independent) – nu a fost înregistrat
Inna Nazarenco (ȘOR)

#Circumscripția 49, Diaspora est (RU)

Sîrbu Ina (PDM)
Para Gheorghii (PSRM) – 56,49%
Frasineanu Dorin (ACUM) – 17,13%
Klimenco Valerii, PPSor
Para Gheorghe, independent
Pogorea Dumitru, independent
Țipovici Nicolai, PN – 14,25%
Ticuș Igor, independent

#Circumscripția 50, Diaspora vest (UE)

Vadim Rotari (PSRM) – 3,83%
Oleg Brega (Independent), activist civic
Olga Coptu (PDM) – 3,60%
Maia Sandu (ACUM)  – 80,86%
Vasile Calmatui (PL)
Leonard Macari (Independent)
Gheorghe Bobeica (independent)
Leonid Falcas (independent)
Valentina Geamana (independent)
Gheorghe Furdui (PNL)
Tatiana Platon (Sor)
Nadejda Barbarov (independent) – nu a fost înregistrat
Natalia Iatco (Verde Ecologist) –
Stela Stângaci (Independent)

#Circumscripția 51, Diaspora US și Canada

Ghilețchi Valeriu (independent) – 24,80%
Vartanean Gaik, PSRM
Neaga Petru, independent
Moroșanu Ghenadie, PDM
Bînzar Oleg, independent
Savva Viorel, independent
Grozav Gheorghi, independent
Perov Valeri, independent – nu a fost înregistrat
Palancica Roman, independent
Dumintru Alaiba (ACUM) – 50,95%
Rodica Rusu, ȘOR
Ana Vasilachi, independent
Valentin Ganea, independent
Alexandrin Patron, independent – 9,37%