(grafice, video) Divizia Națională 2018: Milsami și Sheriff continuă lupta pentru titlul principal în campionatul național

fdfdf

Pe 26 august s-a încheiat a 18-a etapă din Divizia Națională (DN). Fotbaliștii au înscris 8 goluri. Dinamo-Auto continuă să se înrădăcineze pe ultimul loc din clasament, Sheriff Tiraspol este aproape de câștiga următorul trofeu național. Mai multe detalii și curiozități le puteți afla mai jos.

#Meci cu cei mai puțini spectatori: (700) Sheriff 2-0 Dinamo-Auto;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (5 cartonașe galbene) Petrocub 1-1 Zaria;

#Echipa cu cele mai multe cartonașe obținute: (3 cartonașe galbene) Zaria, Sfântul Gheorghe

#Autogoluri: 3 (2%);

#Goluri în perioada 1′-15′:– 11 goluri (6%)

2

#Goluri în perioada 16′-30′: – 32 goluri (18%)

3

#Goluri în perioada 31′-45′: – 41 goluri (23%)

4

#Goluri în perioada 45+’: -0

#Goluri în perioada 46′-60′: – 29 goluri (17%)

#Goluri în perioada 61′-75′: – 24 goluri (14%)

#Goluri în perioada 76′-90′: – 31 goluri (18%)

5

#Goluri în perioada 90+’: – 7 goluri (4%)

#Cele mai multe goluri marcate în reprize: I repriză – 84 goluri (48%), II repriză – 91 goluri (52%);

#Cea mai categorică victorie: Dinamo-Auto 0-5 Sheriff (10 etapă);

#Cea mai categorică victorie dobândite acasă: Sheriff 4-0 Petrocub (11 etapă), Milsami 4-0 Dinamo-Auto (14 etapă), Sheriff 5-1 Zaria (14 etapă)

#Cea mai categorică victorie obținută în deplasare: Dinamo-Auto 0-5 Sheriff (10 etapă);

#Echipe cu cele mai multe victorii categorice: 6 (Sheriff), 3 (Petrocub);

#Cele mai multe goluri marcate într-un meci:(9) Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (3 etapă);

#Meci cu cei mai mulți spectatori: 3500 Sheriff – Zimbru (6 etapă);

#Meci cu cei mai puțini spectatori: 50, Dinamo-Auto 0-0 Sfântul Gheorghe, (8 etapă), Dinamo-Auto 1-2 Speranța (13 etapă);

#Cel mai rapid gol: 3` Jalbă, (Dinamo-Auto) – Dinamo-Auto 1-2 Speranța (etapa 13);

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din acțiune: (33) Sheriff;

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din lovitură liberă: (6) Sfântul Gheorghe;

#Echipe cu cele mai multe goluri marcate din penalty: (2) Petrocub, Milsami;

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din corner: (5) Petrocub;

#Echipa cu cele mai multe autogoluri înscrise: (1) Zimbru, Dinamo-Auto, Sfântul Gheorghe;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (13) 10 galbene, 3 roșii, Zimbru 2-2 Petrocub (7 etapă);

#Echipe cu cele mai multe cartonașe galbene obținute: (48) Dinamo, (43)  Sfântul Gheorghe;

#Echipe cu cele mai puține cartonașe galbene obținute: (30) Speranța, (33) Sheriff;

#Echipe cu cele mai multe cartonașe roșii obținute direct: –(1) Zimbru, Sheriff, Sfântul Gheorghe, Zaria;

#Cea mai sigură defensivă: 8 goluri –Sheriff;

#Cea mai slabă defensivă: 35 goluri –Dinamo-Auto;

#Cea mai productivă ofensivă: 39 goluri – Sheriff;

#Cea mai slabă ofensivă: 12 goluri – Speranța;

#Serii/Cei mai buni portari (cel puțin 12 meciuri disputate)

#1. Radu Mîțu, Milsami /16 meciuri/ 11 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 0.68 goluri per meci;

#2. Daniil Avdyushkin, Speranța / 13 meciuri/ 11 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 0.84 goluri per meci;

#3. Dumitru Celeadnic, Petrocub /18 meciuri/ 24 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.33 goluri per meci;

#4. Vladimir Livșiț, Zaria /18 meciuri/ 26 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,44 goluri per meci;

#5. Emil Tîmbur, Zimbru /13 meciuri/ 20 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,53 goluri per meci;

#6. Dorin Răilean, Sfântul Gheorghe /18 meciuri/ 30 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.66 goluri per meci;

#7. Cristian Avram, Dinamo-Auto /18 meciuri/ 35 oluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.94 goluri per meci;

#Cele mai lungi serii/Echipe

#12 meciuri consecutive fără victorii  – Dinamo-Auto (etapa 7-…);

#6 înfrângeri consecutive – Dinamo-Auto(et. 13-…);

#4 meciuri fără înfrângeri – Zimbru (et. 15-…);

#3 victorii consecutive – Sheriff, Zimbru (et. 16-…);

#3 meciuri fără victorii – Petrocub (et. 16-…).

#Cele mai lungi serii încheiate

#10 meciuri consecutive fără înfrângeri – Milsami (et. 7-16);

#7 meciuri consecutive fără victorii  – Zaria (et. 1-7), Zimbru  (et. 6-12)

#4 victorii consecutive – Sheriff (et 1-4), Milsami (et. 9-12);

#3 remize consecutive – Zaria (et. 1-3)Zimbru – (et. 2-4), Speranța (et. 3-5/et. 9-11);

#2 victorii consecutive cu scorul 3-0 – Sheriff (et. 1-2);

#2 remize consecutive cu scorul 0-0 Zaria (et. 1-2);

#2 înfrângeri consecutive – Petrocub (et. 1-2), Sf. Gheorghe (et. 3-4), Dinamo-Auto  (et. 4-5), Zaria (et. 6-7/et. 10-11/et 13-14).