Croația se califică în marea finală a Campionatului Mondial de fotbal. Mandzukic a marcat golul decisiv

croatia-anglia-live-cupa-mondiala-2018-it-s-coming-home-englezii-asteapta-de-28-de-ani-sansa-asta-echipele_size6

Semifinala de la Campionatul Mondial dintre Croaţia şi Anglia se desfăşoară pe arena din Luzhniki. Anglia a cobdus cu 1-0 după golul înscris de Trippier din lovitură liberă în minutul 5. Croaţia a egalat în minutul 68, prin Perisic, iar în minutul 109, a reușit să iasă înainte printr-o execuție a lui Mandzukic.

Anglia nu a reușit să-și mențină avantajul de un gol, iar croații au obținut o victorie în stilul lor, adică în prelungiri.

Pe data de 15 iulie, Franța se va duela cu Croația, iar pe 14 iulie, Belgia și Anglia vor juca în meciul pentru locul 3.