(foto, video) Chelsea a umilit Arsenal cu 6 – 0

1926282_823131534377930_1924325317_o

Lidera din Premier League, Chelsea Londra, a primit vizita rivalei Arsenal, în meciul central și derby-ul ce a deschis etapa cu numărul 31. Urmărește toate cele 6 goluri și imagini foto ale partidei.

Meciul se anunța a fi unul greu pentru ambele echipe. Presa atrăgea mai mult atenția la relația tensionată dintre antrenorii principali ai echipelor londoneze – José Mourinho (Chelsea) și Arsène Wenger (Arsenal).

Arsène Wenger și José Mourinho pe stadionul Stamford Bridge. PC: premierleague.com

Mai mult, pentru Arsenal și Arsène Wenger era un meci de jubileu, al 1000-lea în care francezul conduce echipa londoneză. Totuși, nu a fost să fie o sărbătoare pentru fanii ”tunarilor”. Eto’o a dat startul umilinței chiar din minutul 5. Iată videoul cu toate golurile marcate de ”aristrocrați”:

Practic imediat după ce camerunezul a marcat primul gol, acesta a suferit o accidentare, iar Fernando Torres a obținut șansa să joace aproape tot meciul.

Eto'o celebrând primul gol al derby-ului. PC: premierleague.com
Eto’o celebrând primul gol al derby-ului. PC: premierleague.com

Germanul André Schürrle a dublat avantajul în minutul 7, marcând în același colț al porții apărate de Wojciech Szczęsny:

Toată echipa celebrează al doilea gol, unul foarte important. PC: premierleague.com

Al treilea gol a adus și niște controverse. Unul din șuturile belgianului Eden Hazard a fost respins cu mâna de mijlocașul “tunarilor” Alex Oxlade-Chamberlain. Arbitrul a dictat penalty și din motive necunoscute, cel mai probabil a greșit ca orice om, i-a acordat cartonaș roșu lui Kieran Gibbs.

Penalty-ul a fost transformat fără emoții de Hazard. Jucătorul cu numărul 17 a marcat pentru 3 – 0 în minutul 17:

Torres l-a prins primul pe Hazard pentru a-l felicita cu reușita de la 11 metri. PC: premierleague.com

Scorul de 4 – 0 la pauză, în minutul 42, a fost stabilit de brazilianul Oscar, după o pasă venită din partea lui Torres:

Szczęsny a rămas fără replică. PC: premierleague.com

În a doua repriză Chelsea a continuat să atace, în timp ce Arsenal încerca din răsputeri să lege câte un atac. Oscar și-a trecut în cont dubla în minutul 66:

Șutul din afara careului i-a creat probleme portarului lui Arsenal, precum mingea s-a lovit de pământ chiar în fața sa. PC: premierleague.com
Șutul din afara careului i-a creat probleme portarului lui Arsenal, precum că mingea s-a lovit de pământ chiar în fața sa. PC: premierleague.com

Oscar a fost înlocuit imediat de egipteanul venit în această iarnă de la FC Basel – Mohamed Salah. Acesta din urmă nu a așteptat mult pentru a marca primul său gol din Premier League:

Mohamed Salah a înscris primul său gol pentru Chelsea în minutul 71 al meciului. PC: premierleague.com

Scor final 6 – 0 și Chelsea își menține, momentan, poziția de lider în Barclays Premier League:

Clasamentul Barclays Premier League după primul meci al etapei 31. PC: premierleague.com
Clasamentul Barclays Premier League după primul meci al etapei 31. PC: Premier League/Facebook