Rezultatele meciurilor jucate de ”Boxing Day”

Liverpool

Tradiția engleză presupune un cadou pentru fanii fotbalului în a doua zi de Crăciun. Astăzi, 26 decembrie 2013, în Premier League s-au jucat 10 meciuri, în timp ce aproape în întreaga Europă fotbalul se află în pauza de iarnă.

În primul meci de ”Boxing day” a avut loc o răsturnare de scor, un lucru tradițional pentru Manchester United:

Hull City 2 – 3 Manchester United

La ora 17:00 s-au jucat alte 8 partide:

Norwich City 1 – 2 Fulham

Parker înscrie golul victoriei în 87’, fapt ce stârnește emoții tuturor coechipierilor. PC: Premier League/Facebook

Newcastle United 5 – 1 Stoke City

Fiind conduși, Newcastle a învins cu atâta lejeritate datorită dublei eliminării ale jucătorlor de la Stoke. PC: Premier League/Facebook

Tottenham Hotspur 1 – 1 West Bromwich Albion

Eriksen demonstrează cum se execută o lovitură liberă perfectă. PC: Premier League/Facebook

Everton 0 – 1 Sunderland

Unicul gol a fost marcat de Ki din penalty, care a venit după eliminarea lui Tim Howard. PC: Premier League/Facebook

Aston Villa 0 – 1 Crystal Palace

Gayle aduce toate cele 3 puncte în ultimul minut de joc. PC: Premier League/Facebook

Chelsea 1 – 0 Swansea City

Eden Hazard, tânărul belgian care a marcat singurul gol de pe Stamford Bridge. PC: Premier League/Facebook

West Ham United 1 – 3 Arsenal

Theo Walcott, autorul unei duble pe Upton Park. PC: Premier League/Facebook
Arsène Wenger salută mascota celor de la West Ham. PC: Premier League/Facebook

Cardiff City 0 – 3 Southampton

Rodriguez înregistrează și el o dublă. PC: Premier League/Facebook

Ultimul meci din seara celei de a doua zi de Crăciun a fost unul cu adevărat incendiar. Microbiștii au văzut un fotbal adevărat în:

Manchester City 2 – 1 Liverpool

Golul câștigător a fost marcat de Negredo, printr-o execuție impecabilă de la marginea careului. PC: premierleague.com

Iată și clasamentul general după etapa a 18-a jucată de ”Boxing day”. Primele 8 echipe din top au o diferență de doar 1-2 puncte față de următoarea clasată:

Clasamentul oficial oferit de Barclays Premier League. PC: Premier League/Facebook

Următoarea etapă, a 19-a, începe în 2 zile, mai exact la 28 decembrie 2013.

Taguri: #fotbal