Simona Halep – un sezon formidabil încheiat cu titlul de la Sofia

Simona Halep cu trofeul de la Sofia

Românca Simona Halep a câștigat Turneul Campioanelor de la Sofia. Aceasta a învins-o în finala de duminică, 3 noiembrie 2013, pe australianca Samantha Stosur, scor 2-6, 6-2, 6-2.

Câștigând competiția finală a sezonului WTA, pe arena Armeets, Simona a ridicat un cec în valoare de $270,000. Mai mult, românca a avansat cu 3 poziții în clasamentul mondial și acum se află pe locul 11, cea mai bună poziție a carierei sale.

Halep s-a calificat în finală, după ce a trecut de Ana Iancovic, și acolo cedând primul set. Se pare că tenismana din România știe bine să revină la scor. În acest an, sportiva a câștigat 6 finale din 6 jucate, la Nürnberg, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova și acum Turneul Final de la Sofia.

Sursa: Sport.Ro, Eurosport