Radu Albot a câștigat Fergana Challenger 2013

1375978_578047425576343_15003134_n

Radu Albot a câștigat prima sa competiție de tip Challenger la Fergana, Uzbekistan. Moldoveanul a trecut în finala de simplu de sârbul Ilija Bozoljac cu scorul de 7-6 6-7 6-1.

Tenismanul moldovean a învins astăzi, 29 septembrie, primul turneu desfășurat după Cupa Davis, unde și-a demonstrat valoarea sa în fața publicului din Moldova. De data aceasta, el a câștigat 5 meciuri pentru a obține trofeul. Astfel Radu rămâne neînvins 7 partide consecutiv.

Fergana Challenger este un turneu profesional de tenis jucat pe suprafață dură, care face parte din Asociația jucătorilor profesioniști de tenis (ATP) Turul Challenger și Circuitul femenin ITF. Acesta se desfășoară anual la Clubul de tenis Istiklol din Fergana, Uzbekistan, începând cu anul 2009.
În acest an competiția a avut un premiu total de 50.000 $, iar din aceștia Albot a primit 7 mii. Totodată cel mai bun tenisman din Moldova a primit 80 de puncte ATP.

Organizatorii competiției din Uzbekistan i-au îmbrăcat pe câștigători în haine tradiționale  PC: e-tennis.net
Organizatorii competiției din Uzbekistan i-au îmbrăcat pe câștigători în haine tradiționale PC: e-tennis.net