Moldova a obținut medalia de argint la Campionatul Mondial de Box

715_8ee316daf2ca8410d71384df3cbc0ad9

În perioada 07-15 septembrie 2013, la Palatul Sporturilor din orașul Kiev, Ucraina, s-a desfășurat Campionatul Mondial de Box, rezervat juniorilor. La competiție au participat 351 de boxeri din 52 țări.

Pugilistul Vladislav Țugui a câștigat Medalia de argint a Campionatului Mondial, la categoria de 60 de kilograme, fiind unicul medaliat moldovean la ediția a noua a Mondialelor de juniori de la Kiev.

Pugilistul moldovean, Vladislav Ţugui (în roșu), a câştigat medalia de argint a Campionatului Mondial de Box, pentru juniori PC: fbu.net.ua

În debutul competiției din capitala Ucrainei, Țugui a obținut victoria în fața dominicanului Rohan Emiliano (3-0). În etapa optimilor, într-o luptă strânsă (2-1), moldoveanul l-a eliminat din concurs pe Shamil Ibrahimzade (Azerbaijan). A urmat o nouă victorie cu 3-0, în disputa cu mongolul Unubold Ryenchindorj. În semifinale, Vladislav Ţugui l-a zdrobit, după un minut și 27 de secunde, pe irlandezul Kieran Molloy. În lupta finală, însă, moldoveanul a fost învins de rusul Ivan Kozlovsky, conaţionalul nostru învrednicindu-se, astfel, de titlul de vicecampion mondial.