(foto) Victoria Bayern Munchen a fost sărbătorită în PMAN

IMG_9285

Bayern Munchen, antrenată de Pep Guardiola, a câștigat Supercupa Europei în fața lui Chelsea Londra, pregătită de Mourinho, scor 7-6 după executarea loviturilor de departajare. Scorul meciului a fost egal, 1-1 după 90 minute și 2-2 după 120 minute.

Fernando Torres şi Frank Ribery au fost oamenii cheie ai Supercupei Europei, evoluţiile lor eclipsându-i pe coechipieri, scrie Jurnal.md.

Fernando Torres a cheltuit doar 8 minute să găsească cheia apărării lui Bayern, marcând superb. Dar, spre deosebire de sezoanele trecute, Torres nu a fost doar un om de gura porţii. El a intrat deseori în combinaţii cu Lampard, Hazard sau Oscar, dovedind poate nefiresc de mult altruism pentru un vârf. În repriza secundă a reuşit două pase ce în condiţii normale ar fi fost considerate „assisturi”, dar neinspiraţia lui Hazard şi Oscar a făcut ca tabela să rămână neclintită.

Organizatorii Orășelului Sportiv din Piața Marii Adunării Naționale a avut succes. Cele 2000 le locuri prevăzute pentru microbiști au fost ocupate din prima repriză a meciului.

Potrivit lor, și-ar fi dorit doar ca timul să fie mai bun cu ei. Vântul rece nu a încurajat mult consumul de bere.