Radu Albot a debutat cu victorie la turneul ATP Masters 1000 – Miami Open. Cine este următorul adversar al sportivului moldovean

EeHNLLir7sE

Tenismenul moldovean, Radu Albot, a butat cu victorie la turneul ATP Masters 1000 – Miami Open. Competiția are loc în perioada 20 – 31 martie în SUA.

În primu rundă sportivul moldovean a trecut de tenismenul din Italia, Gianluigi Quinzi, cu scorul final de 7-6, 6-0.

În cea de a doua rundă de calificare Radu Albot îl va întâlni pe americanul Mitchell Krueger care se clasează pe poziâia 230 în clasamentul ATP.

La proba de dublu Radu Albot va juca în pereche cu jucătorul de tenis din Georgia, Nikoloz Basilashvili, împotriva duetului nipono-englez, Ben McLachlan și Neal Skupski, partida este programată pentru ziua de mâine.

Radu Albot a urcat încă 7 poziții în clasamentul celor mai buni jucători de tenis din lume și ocupă locul 46. Aceasta este cea mai bună clasare a sportivului în carieră și cea mai bună în istoria Republicii Moldova.

Amintim că, Radu Albot, a câștigat turneului ATP 250 „Delray Beach Open”. Sportivul este singurul jucător de tenis din Moldova care reușește să câștige un turneu din seria ATP Tour 250.

New York Times despre Radu Albot: „Moldoveanul care a câștigat turneul ATP și cel mai mare salariu din carieră sa”

Tenismenul moldovean, Radu Albot, a câștigat turneul de tip Challenger de la Liuzhou din China

Radu Albot a câștigat turneul Challenger din Shenzhen. Pe ce loc se află în clasamentul ATP