Astăzi dimineața, câțiva locatari din satul Dumbrava s-au întâlnit în fața primăriei Chișinău cu șeful interimar al Direcției generale transport și căi de comunicații, Vitalie Butucel și Dorin Ciornîi, șef interimar al Regiei Transport Electric Chișinău. Oamenii i-au rugat pe funcționari ca ruta 35 să treacă și prin localitatea lor.
Până la sfârşitul anului, Primăria a promis că va lansa o rută nouă de troleibuz. Este vorba despre linia 35 ce va face legătura cu oraşul Durleşti. 
![]()
Locuitorii au cerut reprezentanților RTEC și Primăriei să le fie prelungit itinerarul până în satul natal. Funcționarii au spus că această problemă trebuie soluționată, dar este o problemă. În satul Dumbrava nu există nicio intersecție, în schimb această situație ar putea fi soluționată în viitor.

Pentru asamblarea unui troleibuz din bugetul municipal se cheltuiește circa 150 de mii de euro. În prezent, pe străzile Chișinăulu circulă 230 de troleibuze noi.
Începând cu acest an, primăria a reușit deja să lanseze 3 rute noi care circulă prin suburbii. Este vorba de troleibuzul 31 – la Sîngera, ruta 32 spre Stăuceni, troleibuz nr. 34, care circulă pe traseul str. Ciuflea– satul Truşeni.






