Filarmonica Națională Serghei Lunchevici vă invită să fiți oaspetele la concertele lunii noiembrie. În programul din ultima lună din această toamnă sunt preconizate următoarele evenimente culturale.

#2 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00, Intrare Liberă
Concert simfonic– „Ambasadorii măiestriei”. Dirijor – Mihail Agafița și soliști din Rusia

#3 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00
КВН (TVC)

#4 noiembrie, ora 19:00, Sala Mare
Соблазн

#7 noiembrie, Sala Mică, ora 18:00
Concert coral– „Pe-un picior de plai, pe-o gura de rai”. Capela Corală Academică „Doina”, director artistic și prim-dirijor – Ilona Stepan,
Maestru de cor – Mihai Mihalaș

received_309346046327922

11 noiembrie, Sala Mare, ora 17:00

„Cântec drag din Bucovina”. Spectacol muzical consacrat Centenarului Marii Uniri, cu interpreți din Chișinău, Cernăuți, Botoșani și județul Suceava. Participă orchestra de muzică populară „Mugurel”

12 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00

„Bernstein on broadway”. Participă: Mackenzie Thomas (soprano/SUA), Kurt Ollmann (bariton/SUA), John Ferguson (pian/SUA) și studenţii AMTA. În program: arii şi duete din musical-urile West Side Story, On the Town, Wonderful Town şi Candide

15 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00

O seară de dor cu Silvia Goncear. Orchestra de Muzică Populară „Folclor”, dirijor – Petre Neamțu.

received_1854080584641357

16 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00

Concert simfonic În program: Carl Maria von Weber – Uvertura din opera „Der Freischütz”. Frédéric Chopin – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în fa minor Ludwig van Beethoven – Simfonia nr. 8 în Fa major
Solistă:
ELIZABETH SOMBART – pian/Franța
Orchestra simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”
Dirijor – PIERRE VALLET/ Franța

18 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00

Concert „Chitarele orheiene” de Iurie Sadovnic

19 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00
Fii eroul unui copil, ediția a II-a. Concert de binefacere cu Valy Boghean Band

20 noiembrie, Sala Mare, ora 18:30
Primul Concert Solo – BrioSonores „Il Mondo”. Orchestra Simfonică a Filarmonicii, dirijor – Mihail Agafița

received_2204143076501878

21 noiembrie, Sala Mare, ora 18:30
Cerga & Glavan – Inspiră

22 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00
Gala Laureaților Concursului Național „Tamara Ciobanu”

23 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00
Concert Simfonic dedicat aniversarii a 100 de ani de la nașterea compozitorului Leonard Berstein

În program:
Uvertura Candide
Serenada pentru vioară şi orchestră de coarde, harpă şi percuție
Solistă: ALEXANDRA CONUNOVA
Suita West Side Story
Orchestra Simfonică a Filarmonicii, dirijor – Mihail Agafița

25 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00
CONCERT SIMFONIC DEDICAT ZILEI NAȚIONALE A ROMÂNIEI
În program:
M.Jora – Privelişti moldoveneşti
C.Petra-Basacopol – Concert pentru pian şi orchestră
Solist: VINICIU MOROIANU, pian/România
C.Porumbescu – Rapsodia Româna
Orchestra Simfonică a Filarmonicii, dirijor – Mihail Agafița
INTRARE LIBERĂ!

26 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00
Concert de binefacere „Bucurati-va, prieteni”
Eveniment organizat de Clubul Rotary Chişinău în susținerea Anastasiei Leahu
Participă: Ana Cernicova şi Amelia Uzun, Marina Dobrescu,Silvia Goncear, Elena
Demirdjean, Serj Kuzenkoff, Cătălina Rusu

27 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00
CONCERT VOCAL-SIMFONIC
În program:
E. Grieg – Peer Gynt Suita Nr. 1
Ralph Vaughan Williams – Fantasia on Christmas Carols
Solist – ANDREI OTEAN (bariton)
P. Ceaikovski – Concertul pentru vioară și orchestră în Re major
Solist – KIRIL MAXIMOV (vioară)
Corul mixt al Academiei de Muzică, Teatru și Arte Plastice
conducător artistic – ILONA STEPAN
Orchestra Simfonică a Academiei de Muzică, Teatru și Arte Plastice
Dirijor – VLADIMIR ANDRIEȘ
INTRARE LIBERĂ!

29 noiembrie, Sala Mare, ora 18:00
GALA ROMANȚEI ROMÂNEȘTI – „ROMANȚA DE UNEȘTE”
Participă:
Mihail Muntean,Vasile Iovu, Margareta Ivanuș, Silvia Goncear, Raisa Bîrnaz,
Tatiana Jacot, Diana Valuța, Diamanta Paterău , Valentin Butucel, Alina Ureche,
Lidia Bahnaru, Andrei Ștefăneț, Andreea Tican, Nica Dudca
Invitați speciali din România:
Alina Mavrodin-Vasiliu , Sorin Lupu, Theodora Manolache, George Cojocărescu
Orchestra de Muzică Populară „FOLCLOR”, dirijor Petre NEAMȚU
Prezintă: Rusalina Rusu și Victor Stahi