(video) Chiar dacă a pierdut în meciul retur, Sheriff Tiraspol s-a calificat în runda play-off al UEFA Europa League

77_1533761092-920×517

Campioana Moldovei la fotbal, Sheriff Tiraspol, s-a calificat în runda play-off al UEFA Europa League. Echipa din Tiraspol a trecut în următoarea etapă datorită golului marcat în deplasare.

Sheriff Tiraspol a suferit înfrângere în deplasare scor 2-1 împotriva echipei FC Valur din Islanda. Sheriff a obținut calificarea în următoarea etapă datorită golului marcat în deplasare. Campioana Islandei a deschis scorul prin Haukur Pall Sigurdsson în minutul 40, iar Ziguy Badibanga a marcat golul de calificare pentru echipa din Moldova. Kristinn Ingi Halldorsson a marcat cel de al doilea gol al echipei FC Valur în minutul 90. Vezi rezumatu meciului mai jos.

Amintim că, în meciul tur Sheriff Tiraspol a învins echipa din Islanda FC Valur, scor 1-0.