(foto) Luptătorii din Moldova au obținut 7 medalii la Campionatul Mondial de MuayThai din orașul Bangkok

j

A luat sfârșit Campionatul Mondial de Muay thai rezervat cadeților, juniorilor și tineretului ce s-a petrecut în orașul Bangkok. Selecționata Moldovei a fost compusă din 12 sportivi și 4 antrenori. În total, la acest Campionat Mondial au fost delegați sportivi din 86 de țări, iar Republica Moldova în clasamentul general s-a plasat pe locul 11, obținând 1 medalie de aur, 2 medalii de argint și 4 de bronz.

Medalia de aur a fost câștigat de către Vladimir Ogorodnicov (tineret), argintul de Marius către Covali (juniori) și David Chiperi (cadeți), bronzul de Liviu Titica și Gheorghe Pleșca (ambii tineret), și Igor Duca și Andrei Avramov (ambii cadeți), iar Ion Ungurean și Artur Vitiuc s-au oprit la un pas de medalii, clasîndu-se pe locul 5.