Doi tineri din Moldova au obținut medaliile de bronz la Cupa Europei la judo printre juniori

1

Cornel Andrieș și Victor Șterpu au obținut câte o medalie de bronz la Cupa Europei la judo printre juniori, care s-a desfășurat în Ungaria. Ambii au evoluat în categoria de greutate 73 kg și s-au duelat în turul trei, unde câștig de cauză a avut-o Cornel Andrieș. În semifinale, Andrieș a fost învins de viitorul campion, ungurul Endre Gunics, dar în meciul pentru medalia de bronz a dispus de italianul Mattia Prosdocimo.

La rândul său, Victor Șterpu a avut nevoie de două victorii în recalificări pentru a ajunge să se lupte pentru medalia de bronz. În ultimul meci, el a trecut de românul Răzvan Bodea.

Moldova a fost reprezentată în Ungaria de 8 sportivi. Ion Nacu s-a clasat pe locul 7, Eugen Matveiciuc – 9, Petru Pelivan – 9. Au mai evoluat Adil Osmanov, Vadim Rudii și Vadim Zaharia. În clasamentul pe medalii, Moldova a ocupat locul 14.