(video) Eintracht Frankfurt a câștigat Cupa Germaniei. Acesta este primul trofeu după o pauză de 30 de ani

csm-180519kv0161-687618970c_91967000

Eintracht Frankfurt a câștigat Cupa Germaniei din actualul sezon, după ce a trecut în finală de campioana Germanie, Bayern Munchen, cu scorul de 3-1. Acesta este primul trofeu după o pauză de 30 de ani pentru echipa din Frankfurt.

Gruparea din Frankfurt, care a câştigat trofeul pentru a cincea oară şi care are şi un titlu, în 1959, nu mai luase Cupa din 1988, scrie digisport.ro.

Eintracht Frankfur a deschis scorul prin Rebic în minutul 11 al partidei, iar Lewandowscki a egalat în minutul 53.  La sfârșitul meciului Rebic și-a trecut în cont dubla, iar Gacinovic a marcat cel de al 3-lea gol al echipei antrenate de Kovac.

Ca jucător, croatul de 46 de ani a jucat la Bayern între 2001 şi 2003, perioadă în care a cucerit un titlu, o Cupă a Germaniei şi o Cupă Intercontinentală. Acesta îl va înlocui pe actualul antrenor al echipei Jupp Heynckes, la finele acestui sezon.