(foto, video) „Indienii” au învins din nou în Europa League. Torres a câștigat primul trofeu în carieră cu echipa Atletico Madrid

Atletico UEFA Europa League2

Atletico Madrid a câștigat turneul UEFA Europa League după ce a învins în finală echipa Marseille cu scorul final de 3-0. Eroul echipei din Madrid a fost Griezmann care și-a trecut în cont o dublă.

Fără Diego Simeone pe banca de antrenori, Atletico Madrid a cucerit titlul de campioană a actualului sezon de Europa League. Echipa din capitala Spaniei a a deschis scorul în minutul 21 prin Griezmann, care în cea de a doua repriză și-a trecut în cont dubla. Al treilea gol al „Roș-albilor” a fost înscris de căpitanul echipei Gabi, în minutul 89 al partidei.

Atletico Madrid după ce a câștigat acest trofeu a ajuns la şapte trofee cu Diego Simeone pe bancă. Acesta este primul trofeu a lui Torres cu Atletico Madrid și al doilea trofeu la un turneu European. Francezii au egalat anti-record deţinut de Benfica Lisabona – trei finale pierdute în Cupa UEFA/Europa League.