A fost anunțată lista tuturor persoanelor care vor ieși în direct cu prezentatorii Eurovision 2018 și care vor anunța punctele țărilor participante în finala concursului. Așadar, Moldova o va avea în calitatea de speaker pe jurnalista Julieta Ardovan.

Julieta Ardovan este actriță și prezentatoarea emisiunii „Cine vine la noi?” de la postul național de televiziune, Moldova 1. A studiat la USM, Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării.

Iată lista tuturor prezentatorilor din cele 47 de țări

1. Ukraine – Nataliia Zhyzhchenko – Lead singer of 2017 interval act ONUKA

2. Azerbaijan – Asadov Tural – TV presenter

3. Belarus – NAVIBAND – Belarusian Eurovision 2017 participant

4. San Marino – John Kennedy O’Connor – Eurovision historian

5. The Netherlands – OG3NE – Dutch 2017 participant

6. F.Y.R. Macedonia – Jana Burcheska – Macedonian 2017 participant

7. Malta – Lara Azzopardi – Actress and TV presenter

8. Georgia – Tako Gachechiladze – Georgian 2017 participant

9. Spain – Nieves Alvarez – TV presenter and model

10. Austria – Kati Bellowitsch – Radio and TV presenter

11. Denmark – Ulla Essendrop – TV presenter

12. United Kingdom – Mel Giedroyc – TV presenter

13. Sweden – Felix Sandman – Runner-up in Swedish national selection

14. Latvia – Dagmāra Legante – TV presenter and comedian

15. Albania – Andri Xhahu – Radio journalist

16. Croatia – Uršula Tolj – Presenter

17. Ireland – NIcky Byrne – Irish 2016 participant

18. Romania – Sonia Argint-Ionescu – TV presenter

19. Czech Republic – Radka Rosická – Presenter and fashion model

20. Iceland – Edda Sif Pálsdóttir – TV presenter and sports reporter

21. Moldova – Julieta Ardovan – TV journalist

22. Belgium – Danira Boukhriss Terkessidis – TV host

23. Norway – Aleksander Walmann & JOWST – Norwegian 2017 participant

24. France – Élodie Gossuin – TV and radio presenter

25. Italy – Giulia Valentina Palermo – Presenter

26. Australia – Ricardo Goncalves – SBS World News presenter

27. Estonia – Ott Evestus – Singer

28. Serbia – Dragana Kosjerina – Show host and presenter

29. Cyprus – Hovig – Cypriot 2017 participant

30. Armenia – Arsen Grigoryan – Actor and singer

31. Bulgaria – Joanna Dragneva – Bulgarian 2008 participant

32. Greece – Olyna (Olympia) Xenopoulou – Radio and TV presenter, actress

33. Hungary – Bence Forró – TV presenter

34. Montenegro – Natasa Sotra – Director of Science and Children Programme

35. Germany – Barbara Schöneberger – TV presente

36. Finland – ABREU – Singer

37. Russia – Alsou – Russian 2000 participant and Eurovision 2009 presenter

38. Switzerland – Leticia Carvalho – Teacher and singer

39. Israel – Lucy Ayoub – Journalist and TV presenter

40. Poland – Mateusz Szymkowiak – Journalist

41. Lithuania – Eglė Daugėlaitė – Presenter and journalist

42. Slovenia – Amaya – Slovenian 2011 participant (as Maja Keuc)

43. Portugal – Pedro Ricardo Pacheco Fernandes – Television presenter