(video) FC Barcelona câștigă pentru a 30-a oară Cupa Spaniei. Lionel Messi a repetat un record vechi din 1950

DbWCd6mXcAAfCy-

FC Barcelona a câștigat pentru a 30-a oară în istorie Cupa Spaniei și pentru al patrulea an consecutiv. În finala de pe Wanda Metropolitano echipa antrenată de Valverde s-a impus cu scorul final de 5-0.

FC Barcelona a început bine meciul, în minutul 14 Suarez marchează primul gol al partidei, după pasa lui Coutinho, iar până la pauză Messi și-a trecut în cont un gol, apoi l-a servit pe Suarez care a reuşit dubla.

Cu golul marcat, Lionel Messi a mai repetat un record vechi din 1950, aceasta fiind a cincea reușită într-o astfel de finală (2009, 2012, 2015, 2017 și 2018), Messi l-a egalat pe legendarul Telmo Zarra, care la fel a marcat în cinci finale (1942, 1943, 1944, 1945, 1950).

În repriza a doua, FC Barcelona a continuat atacurile, iar în minutul 52 Iniesta înscrie un gol după pasa lui Messi. Coutinho marchează al 5gol al partidei și stabilește scorul final de 5-0.