În fiecare an, senatul Uniunii Teatrale din Moldova organizează o gală a premiilor UNITEM, care are caracter competitiv, este coordonată personal de către Preşedintele UNITEM şi se desfăşoară în fiecare an în luna martie. Scopul acestei manifestări este stimularea creativităţii, susţinerea talentelor, promovarea celor mai bune realizări în arta actorului, regizorului, scenografului, coregrafului. Iată care sunt nominalizările din acest an:

Premiul pentru cel mai bun spectacol dramatic:

#1. „MIGRAAAANȚI sau PREA SUNTEM MULȚI PE NENOROCITA ASTA DE BARCĂ” de Matei Vişniec, regia Alexandru Grecu, Teatrul Național „Satiricus I.L.Caragiale”.
#2. „Colecţionarul” de Mihail Drumeş, regia Daniela Burlaca, Teatrul Geneza ART.
#3. „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, regia Vitalie Drucec, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.

Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală:

#1. Iurii Harmelin, spectacolul „Мертвые души” de N. V. Gogol, Teatrul Dramatic pentru Tineret ”S ulițî Roz”.
#2. Vitalie Drucec, spectacolul „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.
#3. Nelly Cozaru, spectacolul „Despărţitorul” de Ion Sapdaru, Teatrul Republican Muzical – Dramatic „B. P. Hasdeu”, Cahul.

Premiul pentru cel mai bun rol feminin:

#1. Dana Ciobanu, pentru rolul Mihaela, spectacolul „Invitaţie la vals”, Teatrul Geneza ART.
#2. Daniela Burlaca, pentru rolul Miranda, spectacolul „Colecţionarul”, Teatrul Geneza ART.
#3. Elena Tendeli, pentru rolul Агафья Тихоновна, невеста, spectacolul „Căsătoria”, Teatrul Dramatic pentru Tineret ”S ulițî Roz”.

Premiul pentru cel mai bun rol masculin:

#1. Vasilii Pavlenco, pentru rolul Павел Иванович Чичиков, помещик, spectacolul „Suflete moarte” de N. V. Gogol, Teatrul Dramatic pentru Tineret ”S ulițî Roz”.
#2. Alexandru Pleşca, pentru rolul Alexandr Tarasovici Ametistov, spectacolul „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.
#3. Serghei Vokulovskii, pentru rolul François, spectacolul „Ужин дураков” de Francis Veber, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.

Premiul pentru cea mai bună lucrare muzicală în teatrul de operă şi balet:

#1. Zaclicovschi Vladimir pentru rolul Bomeli, spectacolul „Mireasa Tarului”.
#2. Maimescu Iurie pentru rolul Contele Robinzon, spectacolul „Casatoria Secreta”.
#3. Radish Marina pentru rolul Marfa, spectacolul „Mireasa Tarului”.

Premiul pentru cel mai bun spectacol al Teatrului de păpuşi:

#1. Spectacolul „Transformările magice” poveste de M. Suponin, regia Gheorghe Crudu, Teatrul Național „V.Alecsandri”, Bălți.
#2.Spectacolul „Unde iernează racii?” scenariul și regia Ion Ambrosie, Teatrul de Păpuși „Piciul Julien”. Casa Actorului.
#3. Spectacolul „Aripi rătăcite” de Aurica Plăcintă, regia Gabriela Lungu, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin:

#1. Mariana Bratu, pentru rolul Carla, spectacolul „Cutia Neagră” după un scenariu de Philippe Bologna şi Paolo Costella, Teatrul Geneza ART.
#2. Rodica Ciobanu, pentru rolurile Ramona, Meda, spectacolul „Despărţitorul” de Ion Sapdaru, Teatrul Republican Muzical – Dramatic „B. P. Hasdeu”, Cahul.
#3. Irina Sericova, pentru rolul Liza, spectacolul „Ведунья” de G. Lavrinenco, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.

Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin:

#1. Ghenadie Gîlcă, pentru rolul Heruvim, spectacolul „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.
#2. Victor Climenco, pentru rolul Мессершман, spectacolul „Помолвка в стиле” de Jan Anui , Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
#3. Ion Mocanu, pentru rolul Boris Semionovici Gus, spectacolul „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.

Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii:

#1. Spectacolul „Harap alb” după Ion Creangă, regia Toma Hogea, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.
#2. Spectacolul „Алиса в стране чудес” după piesa în versuri a Оlesei Еmelianov, regia Dmitri Ahmadiev şi Ecaterina Lugovţov, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
#3. Spectacolul „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” de Matei Vişniec, regia Aurelian Bălăiţă, Teatrul Republican “Luceafărul ”.

Premiul pentru cea mai bună scenografie:

#1. Adrian Suruceanu, spectacolul “Un caz neordinar intr-un spital familial” după Ray Cooney, regia Boris Focşa, Teatrul Republican ”Luceafărul”.
#2. Iurie Matei, spectacolul „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Alexandru Cozub, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”.
#3. Petru Hadârcă, spectacolul „Balamucul vesel” de S.T. Burke, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”.

Premiul pentru cele mai bune costume teatrale:

#1. Stela Mierlă, spectacolul „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” de Matei Vişniec, Teatrul Republican “Luceafărul ”.
#2. Tatiana Popescu, spectacolul „Casa Zoikăi” după Mihail Bulgakov, Teatrul Național “Mihai Eminescu”.
#3. Olga Bîzina, spectacolul „Алиса в стране чудес” după piesa în versuri a Оlesei Еmelianov, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.

Premiul pentru cea mai bună coregrafie şi expresie corporală:

#1. Dmitrii Ahmadiev, spectacolul „Алиса в стране чудес” după piesa în versuri a Оlesei Еmelianov, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
#2. Daria Bătrâncea, spectacolul „Apolodor” de Gellu Naum, Centrul Național de Educație prin Artă
#3. Lilian Carauş şi Mariana Drozdova, spectacolul „Выстрел в спину” de А. Volodin, Teatrul Dramatic Rus de Stat ”A.P.Cehov”.

Premiul pentru cel mai bun rol în teatrul de păpuşi:

#1. Natalia Lupăcescu, pentru rolul Veveriţa, spectacolul „Transformările magice” de M. Suponin, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Bălţi.
#2. I. Oleinic, pentru rolul Заичиха, spectacolul „Xвастун” de Victor Klimenco, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
#3. Valentin Zuza, pentru rolul Hîdul, spectacolul „Aripi rătăcite” de Aurica Plăcintă, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”.

Premiul pentru cea mai bună creație teatrală la Radio și TV:

Nu se acordă, deoarece a fost prezentat doar un spectacol radiofonic. Conform Regulamentului Galei Premiilor 2018, pentru a intra în concurs este necesar să fie înaintate cel puţin 3 spectacole Radio şi TV.

Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală:

#1. Liviu Ştirbu, spectacolul „Veselul Humuleştean” după Ion Creangă, regia Tudor Ţărnă, Teatrul de Revistă „Ginta Latină”.
#2. Oleg Herescu, spectacolul „Полуденные сновидения” de А.Оstrovskii, regia D.Ahmadiev, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
#3. Ghenadie Ciobanu, spectacolul „Apolodor” de Gellu Naum, regia V. Ciobanu, Centrul Național de Educație prin Artă.

Premiul pentru cel mai valoros debut:

#1. Tudor Andreev, debut pentru costume, spectacolul „Steaua fără nume” de M. Sebastian, Teatrul Naţional „Miahi Eminescu”.
#2. Victoria Roşca, debut în regie, spectacolul „Urme de Baltag” după Mihail Sadoveanu, Teatrul de Etnografie și Folclor “Ion Creangă”.
#3. Iulian Bubuioc, debut în regie, spectacolul „Motet: în 33 de scene, fără pauză şi o călugăriţă” de Anders Thomas Jensen. Trupă independentă.

Premiul special al juriului:

#1. Spectacolul literar – dramatic „Белая тетрадь… откровенно” de B. Ahmadulina, regia Dmitrii Ahmadiev, Teatrul de Dramă și Comedie „N. Aronețkaia”, Tiraspol.
#2. Spectacolul „Дорогая Памела” de John Patrick, regia Tural Mustafaev, Teatrul Găgăuz „D.Tanasoglu”, Ceadâr – Lunga.
#3. Spectacolul „ Deschiderea Stagiunii” de Mihail Sebastian, regia și interpretarea Andrei Sochircă, Teatrul U.S.A., Casa Actorului.

Membrii juriului de selecție:
1. Mihai Fusu, regizor, preşedintele juriului
2. Petru Balan, pictor scenograf, lector universitar, membru al juriului
3. Mariana Starciuc, dramaturg, lector universitar, membru al juriului
4. Elfrida Koroliova, critic de teatru, membru al juriului