Sheriff a devenit pentru a 16-a oară campioană națională

sheriff-tiraspol-vs-fc-tom-tomsk-friendly-match-live-05-07-2013

Sheriff și-a asigurat cel de-al 16-lea titlu cu o etapă înainte de finalul campionatului. Echipa tiraspoleană a învins-o pe urmăritoarea Milsami Orhei, cu 2-0, pe terenul acesteia.

Mijlocașul bielorus Yury Kendysh a marcat ambele goluri în primul sfert de oră. Milsami a avut mai multe ocazii în repriza secundă, dar nu a reușit să întoarcă rezultatul,  transmite IPN.

„Nu a fost un campionat ușor. Suntem fericiți și astăzi vom sărbători, dar de mâine de pregătim de meciul cu Zlin din Liga Europei”, a declarat antrenorul echipei Sheriff, Roberto Bordin.

„În pofida problemelor din startul campionatului, am avut un sezon foarte bun. Sunt mândru de băieții mei”, a spus tehnicianul formației Milsami, Veaceslav Rusnac.

În celelalte partide ale penultimei etape s-au înregistrat rezultatele: Dacia – Petrocub 0-2, Zaria – Dinamo-Auto 6-0, Zimbru – Spicul 1-1 și Speranța – Sfîntul Gheorghe 0-0.