Radu Albot a acces în optimi la turneul Challenge din Germania

Albot-1

După ce săptămâna trecută a reușit pentru a doua oară în cariera sa să ajungă în turul doi la turneul de Mare Șlem de la Wimbledon, tenismenul moldovean Radu Albot se află deja în Germania. El participă la turneul Challenge din orașul Braunschweig, care se joacă pe zgură.

În primul meci, Albot l-a învins pe reprezentantul gazdelor de 18 ani, Daniel Altmaier, locul 209 mondial. Partida a durat 2 ore și 26 de minute și a fost amânată în setul al treilea din cauza ploii. Neamțul a câștigat primul set, cu 4-6, apoi Albot a revenit, adjudecându-și următoarele două seturi, cu 6-4, 7-5.

În optimi, tenismenul de 27 de ani ar putea să-l întâlnească pe principalul favorit al competiției, Horacio Zeballos. Argentinianul, numărul 52 în clasamentul ATP, va juca astăzi cu germanul Yannick Hanfmann, locul 173 mondial.