Peste 4 000 de oameni au alergat duminică la semimaratonul de la Bălți. Iată cine sunt câștigătorii

12990932_916019718543478_3677662342119729898_n

Duminică, 30 aprilie, în orașul Bălți s-a desfășurat prima ediție a semimaratonului din Bălți. În această zi, în Piața Vasile Alecsandri din centrul orașului s-au adunat în jur de 4 000 de amatori ai curselor de alergare și a modului sănătos de viață.

Au venit să alerge pe străzile „capitalei de nord” și sportivi de peste hotare. În special, aceștia au fost din România, SUA, Cehia și Slovacia.

Primii au ajuns la „Finish” participanții cursei Iute Credit Fun Run, care au alergat 2 km în jurul Pieței Vasile Alecsandri. Sportivii au primit tricouri cu simbolul „Balti Half Marathon” din partea partenerilor Fun Run.

Cursele competitive, în cadrul cărora rezultatul a fost fixat de un sistem de cronometrare, au fost desfășurate pe distanțele de 10 și 21 km. Traseul cursei a trecut pe străzile centrale ale orașului Bălți. Chiar dacă vremea a fost instabilă, pe traseu atmosfera a fost cu adevărat incendiară.

Câștigătorii cursei de 10 km în categoria „Absolut” printre bărbați sunt:

1. Gorbușco Nicolai – 33 minute și 4 secunde,

2. Voloșciuc Alexandru – 37 minute și 38 secunde,

3. Micsanschii Veaceslav – 37 minute și 44 secunde.

Printre femeile care au concurat pe aceeași distanță, lidere au devenit:

1. Tcaciova Iuliana – 43 minute și 7 secunde,

2. Oancea Iuliana – 44 minute,

3. Nastas Diana – 44 minute și 49 secunde.

Organizatorii au preconizat pentru alergătorii semimaratonului (21 km) 3 ore, însă sportivii au ajuns la final mult mai devreme. Top 3 cei mai rapizi bărbați alergători în categoria „Absolut” arată astfel: