Universitatea Tehnică a Moldovei a desemnat învingătorii Olimpiadei Tehnice Naționale, ediția anului 2017, pe care îi invită să-și continue studiile la UTM. Iată lista acestora.

Matematica

Participanți – 49, punctaj maxim – 30.

Locul I – Igor GROIŢĂ, Liceul AŞM, Chişinău (punctaj acumulat – 27);

Locul II – Vasile BOAGHI, LT „Măgdăceşti”, Criuleni, Măgdăceşti (punctaj acumulat – 16);

Locul III – Anatolie CIOBANU, IPLT „P. N. Dadiani”, Chişinău (punctaj acumulat – 15);

Artur MAGAMETOV, LT „A. Russo”, Chişinău (punctaj acumulat – 14);

Eduard MEDINSCHI, LT „Dacia”, Chişinău (punctaj acumulat – 13);

Mențiuni – Maria MUŞTUC, IPLT „C. Negruzzi”, Chişinău (punctaj acumulat – 10);

Mihaela ŢÎMPĂU, Colegiul Naţional de Comerţ, ASEM, Chişinău (punctaj acumulat – 9);

Nicolae OJOG, Colegiul Tehnic, UTM, Chişinău (punctaj acumulat – 9);

Victor LUPAŞCO, LT „B. Dânga”, Criuleni (punctaj acumulat – 9);

Marina NEGURĂ, IPLT „P. N. Dadiani”, Chişinău (punctaj acumulat – 9).

Desenul artistic

Participanți – 33, punctaj maxim – 100.

Locul I – Dragoş HARABARI, CAP. „Al. Plămădeală”, Teleneşti, Cucioaia (punctaj acumulat – 100);

Locul II – Gheorghia GUZUN, CAP. „Al. Plămădeală”, Măgdăceşti (punctaj acumulat – 95);

Locul III – Alexandru ANDONE, CAP. „Al. Plămădeală”, Sângerei (punctaj acumulat – 90);

Mențiuni – Anastasia RAILEAN, LT „Gh. Asachi”, Chişinău (punctaj acumulat – 80);

Cristina CIORNÎI, CAP. „Al. Plămădeală”, Chişinău (punctaj acumulat – 80);

Elena CIOCHINĂ, CAP. „Al. Plămădeală”, Chişinău (punctaj acumulat – 80);

Anastasia CAPŞIŢCAIA, CAP. „Al. Plămădeală”, Chişinău (punctaj acumulat – 80);

Xenia GVOZDENCO, LT „M. Basarab”, Chişinău (punctaj acumulat – 80).

Fizica

Participanți – 1, punctaj maxim – 45.

Locul III – Vlad MIRONOV, LT „L.N. Tolstoi”, Glodeni (punctaj acumulat – 16).

Chimia

Participanți – 11, punctaj maxim – 60.

Locul I – Sandu SÎRBU, LT „Boris Dânga”, Criuleni (punctaj acumulat – 52);

Locul II – Valentina EREMIA, LT „Mihai Eminescu”, Hânceşti (punctaj acumulat – 47);

Vlad ROŞCA, LT „P. Movilă”, Chişinău (punctaj acumulat – 46);

Locul III – Constantin CHIŞCĂ, LT „G. Călinescu”, Chişinău (punctaj acumulat – 42);

Ana NACU, LT „B. Cazacu”, Nisporeni, Bărboieni (punctaj acumulat – 41);

Daniel BOŞCANEAN, Liceul AȘM, Criuleni, Slobozia-Duşca (punctaj acumulat – 38);

Mențiuni – Constantin JARDAN, LT „M. N. Vornicescu”, Străşeni, Lozova (punctaj acumulat – 36);

Natalia URECHEANU, LT „M. Eminescu”, Hânceşti, Bălceana (punctaj acumulat – 35);

Inga ZAHARIA, LT „B. Cazacu”, Nisporeni, Grozeşti (punctaj acumulat – 35);

Dmitrii CEABAN, LT „N. V. Gogol”, Chişinău (punctaj acumulat – 34).

Informatica

Participanți – 18, punctaj maxim – 500.

Locul I – Valentin VOZIAN, Liceul AȘM, Chişinău (punctaj acumulat – 500);

Locul II – Sandu PETRAŞCO, Liceul AȘM, Chişinău (punctaj acumulat – 300);

Locul III – Alexandru GUZUN, Liceul AȘM, Chişinău (punctaj acumulat – 200);

Mențiuni – Igor GROIŢĂ, Liceul AȘM, Chişinău (punctaj acumulat – 100);

Nicu BULIGA, IPLT „B. Cazacu”, Nisporeni (punctaj acumulat – 100).