Iurii Dudoglo a cucerit o medalie de aur și două de argint la Campionatele Europene de haltere

683ab377f7d2fa3c8904e90db84b002f

Iurie Dudoglo a cucerit o medalie de aur și două de argint la Campionatele Europene de haltere, care se desfășoară în orașul Split din Croația și se va încheia pe 8 aprilie.

În categoria de 56 kg, sportivul moldovean a fost depășit de italianul Mirco Scarantino, care a ridicat 266 kg la total, cu 5 kg mai mult decât Dudoglo.

Sportivul nostru s-a clasat pe primul loc în proba de aruncat, cu 146 kg, și pe poziția a doua în proba smuls, cu 115 kg. Anul trecut la europenele din Norvegia, el s-a remarcat doar la aruncat, când s-a clasat pe locul 3.

La Europenele din Croația, Republica Moldova este reprezentată de 6 halterofili, Oleg Sîrghi, Sergiu Cechir, Andrei Bîrca, Alexandru Şpac şi Natalia Prişcepa.