Atletul moldovean Roman Prodius a câştigat maratonul de la Vola Ciampino

volaciampino

O nouă performanţă pentru atletismul moldovenesc. Roman Prodius a câştigat maratonul de la Vola Ciampino din Italia, informează publika.md.

Sportivul din ţara noastră s-a impus pe distanţa de 10 kilometri, fiind cronometrat cu 30 de minute şi 2 sutimi de secundă.

La cea de-a 19-a ediţie a maratonului Vola Ciampino au participat 2000 de atleţi.

Prodius a mai câştigat o competiţie în acest an. În luna februarie, el a urcat pe prima treaptă a podiumului la maratonul X-Milia pe distanţa de 15 kilometri.

La începutul lunii curente, Prodius a alergat şi la ediţia a 43-a a maratonului Roma Ostia. Din cei 12.500 de participanţi, sportivul nostru s-a clasat pe locul 11.

Roman Prodius a reprezentat ţara noastră la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, care s-au desfăşurat anul trecut, ocupând locul 105.