Sportivul moldovean Alexandru Babii a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de Jiu-Jitsu

collagejiujitu

În Grecia, Atena s-a desfășurat Campionatul Mondial de Jiu-Jitsu, versiunea Ne-Waza JJIF (U18 aspirants, U21 juniors) în perioada 16 – 19 martie. Republica Moldova a fost reprezentată de patru sportivi, Alexandru Babii, Bulgaru Adrian, Nikita Iliciov și Igor Druță.

Sportivul moldovean și membrul echipei naționale, Alexandru Babii, a cucerit medalia de bronz. Acesta este primul rezultat al moldoveanului în categoria de greutate de până la 60 kg printre juniori (15 – 17 ani), iar Bulgaru Adrian (85 kg) s-a clasat pe poziția a cincea.

Menționăm că, anterior, Alexandrul Babii a cucerit medalia de aur la Campionatului European de Jiu-Jitsu „European Jiu-Jitsu IBJJF Championship 2017”.

În cadrul competiției au participat 740 de sportivi din 44 de țări ale lumii.