Luptătorii moldoveni Ana Ciuchitu și Stepan Dimitrov au cucerit medalii la Dutch Open

50966

Luptătoarea de taekwondo Ana Ciuchitu a câștigat turneul G-1 Dutch Open, desfășurat în orașul Eindhoven. În drumul spre finală, sportiva de 17 ani a învins reprezentantele Suediei, Belgiei, Canadei și Spaniei, transmite IPN.

În ultimul act la 62 kg, Ciuchitu a întâlnit o luptătoare din Azerbaidjan și a reușit o victorie clară cu 8-0. Ea s-a impus la turneul din Olanda și în 2015.

Moldova a fost reprezentată la Eindhoven și de frații Stepan și Vadim Dimitrov. Pe podium a urcat doar Stepan la categoria 58 kg. El a repurtat patru victorii până a ajunge în finală, unde a pierdut la limită, 11-12, în fața thailandezului Tavin Hanprab, medaliat cu argint la Jocurile Olimpice de la Rio. La competiția din Olanda au participat 1.200 de sportivi din 52 de țări.