Judocanul moldovean Denis Vieru s-a clasat pe locul 5 la Grand Slam-ul de la Baku

50870

Judocanul Denis Vieru a ocupat aseară locul 5 la Grand Slam-ul de la Baku. El a luptat pentru medalia de bronz în ziua în care a împlinit 21 de ani, transmite IPN.

Mai întâi, Vieru i-a învins pe kazahul Gumar Kyrgyzbayev și Baruch Smailov din Israel. Apoi, i-a cedat câștigătorului categoriei 66 kg, Tal Flicker din Israel, iar în recalificări a fost învins în meciul pentru medalia de bronz de georgianul Lasha Guinasvili. Anul trecut, Denis Vieru a devenit campion european printre tineret.

Astăzi, la Baku, va intra în concurs Dorin Goțonoagă. El va concura în categoria de greutate 81 kg.