(foto) Denis Tachi este noul campion național la sambo printre seniori

12

Denis Tachi a devenit campion la categoria 100 de kilograme la campionatului național printre senior la sambo. Acesta a repurtat consecutiv patru victorii strălucite cu scorul de 10-0.

În luna februarie Denis Tachi, student la Institutul de Relatii Internationale din Moldova, a cucerit medalia de bronz la prestigiosul Tuurneu Internațional de categoria „A” din orașul Minsk, având în palmares medalia de argint la Campionatul Mondial Universitar și la Cupa Mondială din 2016.

Campionatul Moldovei a reunit 120 de sportivi și sportive. A fost un meci final plin de surprize la categoria 90 de kilograme. Campionul ediției precedente Alexandr Darii, colaborator al Serviciului de Protecţie şi Pază de Stat, a cedat la puncte în fața lui Andrei Pascari, student la Universitatea de Stat din Moldova.

La categoria surprizelor se înscrie și victoria lui Ghenadii Prețivatîi, student la Academia de Poliție, care s-a impus la puncte în partida decisivă în fața lui Iurie Leu, premiant al Campionatului Mondial, actualmente antrenor la Liceul Internat Republican cu Profil Sportiv.