(foto) Iată câștigătorii celei de-a 22-a ediții a Turneului Internațional de box „În memoriam Pavel Lușcevschii”

box5

Peste 60 de boxeri din țară și de peste hotare au participat la cea de-a 22-a ediție a Turneului Internațional de box, consacrat memoriei lui Pavel Luscevschii, cel care a fost nu doar un pedagog cu renume, dar și o personalitate ilustră a boxului național. Turneul s-a desfășurat în perioada 24-26 februarie.

Reprezentantul Școlii specializate de box din Grimăncăuți (Briceni), Davron Bozorov (56 kg), a fost desemnat cel mai tehnic boxer. Bozorov a avut, conform experților prezenți la competiție, o evoluție excelentă în preliminarii, iar în finală l-a dominat clar pe colegul de antrenamente, Alexandru Chilivnic.

O altă victorie a fost înregistrată în finala categoriei de greutate până la 60 de kilograme de Mihail Cvasiuc, campion național en-titre, în meciul final disputat cu Vadim Ivaniuc. Ambii sunt elevi ai Școlii specializate de box din Grimăncăuți. La categoria de greutate până la 64 de kilograme a învins după un duel echilibrat Roman Muzaliov din Ucraina în defavoarea lui Egor Bejenaru (Grimăncăuți), medaliat cu bronz la Campionatul European de tineret.

Câștigători ai turneului au mai devenit Vas Horbert (49 kg, România), Ahmed Cemortan (69 kg), Victor Carapcevschi (75 kg), Andrei Zatușevschi (81 kg), toți de la Șoala de box din Grimăncăuți, și Simion Martîniuc (91 kg, Chișinău).

În calitate de antrenor, Pavel Lușcevschi a educat 56 de maeștri ai sportului. Printre ei figurează actualul președinte al Federației de Box din Moldova, Vasile Chirtoca, antrenorii emeriți Petru Caduc, Leonid Tomșa, boxerii Vasile Peata, Vasile Cernei și Valeriu Dolgov.