În fiecare an, senatul Uniunii Teatrale din Moldova organizează o gală a premiilor UNITEM, care are caracter competitiv, este coordonată personal de către Preşedintele UNITEM şi se desfăşoară în fiecare an în luna martie. Scopul acestei manifestări este stimularea creativităţii, susţinerea talentelor, promovarea celor mai bune realizări în arta actorului, regizorului, scenografului, coregrafului. Iată care sunt nominalizările din acest an:

I. Premiul pentru cel mai bun spectacol dramatic:

  • „Casa mare” de Ion Druţă, regie Sandu Cozub, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”
  • „Banii, banii sau „borsetka” de Ray Cooney, regie Alexandru Grecu, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”
  • „В небеса” de Daniil Harms, regie Iurii Harmelin, Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „S Uliţî Roz”

II. Premiul pentru cea mai bună lucrare regizorală:

  • Sandu Cozub, spectacolul „Casa mare” de Ion Druţă, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”
  • Olga Prohorova, spectacolul „Необыкновенные сказки обыкновенного волшебника”de Yuri Shutskogo, după H.C.Andersen, Teatrul de Dramă şi Comedie „N. Aroneţkaia”, Tiraspol
  • Iurii Harmelin, spectacolul „В небеса” de Daniil Harms, Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „S Uliţî Roz”

III. Premiul pentru cel mai bun rol feminin:

  • Margareta Pîntea – pentru rolul Vasiluţa, spectacolul „Casa Mare” de Ion Druţă, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”
  • Svetlana Tuz – pentru rolul Mod, spectacolul „Harold şi Maude” de Colin Higgins, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”
  • Iana Lazăr – pentru rolul Ea, monospectacolul „Trei vieți ale Isadorei Duncan” de Zinovii Sagalov, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”

IV. Premiul pentru cel mai bun rol masculin:

  • Arteom Mazur, pentru rolul Vartolomei Sidorovich Kopeikin, spectacolul “Дом на Петербургской стороне…” de Peter Karatygin, Teatrul de Dramă şi Comedie „N. Aroneţkaia”, Tiraspol
  • Victor Nofit, pentru rolul Păvălache, spectacolul „Casa mare” de Ion Druţă, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”
  • Alexandru Pleşca, pentru rolul Jerry , spectacolul „The Lucky Strike” de Rick Cleveland, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”

V. Premiul pentru cel mai bun spectacol al Teatrului de păpuşi:

  • Spectacolul „Cîntă Greiere!” de Iulian Filip, regie Gabriela Lungu, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”
  • Spectacolul “Легенда о добром сердце” după Iaroslav Vodrazheka, regie Svetlana Radu, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”

VI. Premiul pentru cel mai bun rol secundar feminin:

  • Angela Ciobanu, pentru rolul Eleonora, spectacolul „Casa Mare” de Ion Druţă, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”
  • Doina Severin, pentru rolul Sofica, spectacolul „Casa Mare” de Ion Druţă, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”
  • Olga Anghelici, pentru rolul Mama, spectacolul „Puştoaica de la etajul 13, sau dragă societate…” de Mircea M. Ionescu, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

VII. Premiul pentru cel mai bun rol secundar masculin:

  • Ghenadie Gâlcă, pentru rolul Zambiloiu, spectacolul „În ochii tăi fermecători…” după Gib Mihăescu, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”
  • Avelin Tabarcea, pentru rolul Kevin, spectacolul „Striptease masculin sau Goi Puşcă” după Anthony McCarten, Teatrul Republican „Luceafărul”
  • Viorel Cornescu, pentru rolul Vic Johnson, spectacolul „Banii,banii sau „borsetka” de Ray Cooney, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”

VIII.Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru copii:

  • „Необыкновенные сказки обыкновенного волшебника” de Yuri Shutskogo, după H.C.Andersen, regie Olga Prohorova, Teatrul de Dramă şi Comedie „N. Aroneţkaia”, Tiraspol
  • „Copilul din stele” de Oscar Wilde, regie Boris Focşa, Teatrul Republican „Luceafărul”
  • „Не ёжик” de Anna Bogachev, regie Iurii Harmelin, Teatrul Dramatic pentru Tineret „S uliţî Roz”

IX. Premiul pentru cea mai bună scenografie:

  • Adrian Suruceanu, spectacolul „Striptease masculin sau Goi Puşcă” după Anthony McCarten, Teatrul Republican „Luceafărul”
  • Iulia Eţco, spectacolul „В небеса” de Daniil Harms, Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „S Uliţî Roz”
  • Lucia Covali, spectacolul „Selfie cu scleroza” de Alexandr Volodarskii, Teatrul Dramatic Rus de Stat „A.P.Cehov”

X. Premiul pentru cele mai bune costume teatrale:

  • Lilia Ixari, spectacolul „Madame Bovary” după Gustave Flaubert, Teatrul Geneza Art
  • Eugen Laptedulce, spectacolul „Prințesa Lia Salvează Împărăția” de Dumitru Crudu, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”.
  • Olga Bîzina, spectacolul “Дом на Петербургской стороне…” de Peter Karatygin, Teatrul de Dramă şi Comedie „N. Aroneţkaia”, Tiraspol

XI. Premiul pentru cea mai bună coregrafie şi expresie corporală:

  • Irina Slobodeaniuc, spectacolul „Madame Bovary” de Gustave Flaubert, Teatrul Geneza Art
  • Ianoş Petraşcu, spectacolul „Nu striga la mine!” de Ianoş Petraşcu, Elena Guţu, Boris Lungu, Teatrul M.A.D.E.

XII. Premiul pentru cel mai bun rol în teatrul de păpuşi:

  • Irina Boiarchin – pentru rolurile Айко, Лиса, Воробей, spectacolul “Легенда о добром сердце” după Iaroslav Vodrazheka, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”
  • Lilia Rățoi– pentru rolul Trîntorul, spectacolul „Cîntă Greiere!” de Iulian Filip, Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”
  • Andrei Madan – pentru rolul Старый Аист , spectacolul “Легенда о добром сердце” după Iaroslav Vodrazheka, Teatrul Republican de Păpuşi „Licurici”

XIII. Premiul pentru cea mai bună creație teatrală la Radio și TV:

Nu se acordă, deoarece au fost prezentate 2 (două) spectacole radiofonice “Cabaretul cuvintelor” regia artistică Daniela Burlaca, şi “Ştefan al treilea Voievod” regia artistică Olga Sveţ. Conform Regulamentului Galei Premiilor 2017, pentru a intra în concurs este necesar să fie înaintate cel puţin 3 spectacole Radio şi TV.

XIV. Premiul pentru cea mai bună creaţie muzicală:

Nu se acordă, pentru că juriul nu s-a expus pe baza acestuia.

XV. Premiul pentru cel mai valoros debut:

  • Ecaterina Gorcenco, pentru rolul Mariei Tănase, spectacolul „Maria Tănase” de Nelly Cozaru, Teatrul Studio Master Class
  • Serghei Chiriac, pentru debut în regie, spectacolul „Bufonii” după piesa „Angajare de Clovni” de Matei Vişniec, Trupa TELI, Casa Actorului
  • Alexei Ştîrbul, pentru rolul Charlie, monospectacolul „Цветы для Элджернона” de Daniel Keyes, Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „S Uliţî Roz”

XVI. Premiul special al juriului:

  • Spectacolul „Puştoaica de la etajul 13, sau dragă societate…” de Mircea M. Ionescu, regie Alexandru Grecu, Teatrul Naţional „Satiricus I.L.Caragiale”
  • Spectacolul „Striptease masculin sau Goi Puşcă” după Anthony McCarten, regie Boris Focşa, Teatrul Republican „Luceafărul”
  • Spectacolul „The Lucky Strike”, de Rick Cleveland, regie Vitalie Drucec, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”

Membrii juriului de selecție:

1. Luminiţa Ţîcu, regizor, preşedintele juriului
2. Vlad Ciobanu, actor, regizor, lector universitar, membru al juriului
3. Iurie Matei, pictor scenograf, membru al juriului