Radu Albot a fost eliminat dramatic de la US Open

radualbotpoznan

Radu Albot a ratat calificarea în runda a doua la US Open. Tenismanul moldovean a fost învins în 5 seturi de sârbul Viktor Troicki, numărul 35 mondial, scor 5-7, 3-6, 6-4, 6-4, 7-6, transmite IPN.

4 ore şi 23 de minute, atât a durat partida lui Albot de la ultimul turneu de Mare Șlem din acest an. Cel mai bun tenismen moldovean din istorie s-a impus cu 7-5 şi 6-3 în primele două seturi. Setul al treilea a fost câştigat de sârb cu 6-4, deşi a fost 4-4. În setul al patrulea, Albot a avut o revenire senzaţională, de la 1-4, a egalat, 4-4, dar a pierdut similar cu 6-4. În setul decisiv se ajunge la tie-break, unde se impune Troicki cu 7-6.

În această lună, Radu Albot a devenit primul tenismen moldovean care a concurat la Jocurile Olimpice. La Rio el a reușit să depășească o rundă, după victoria în fața rusului Teimuraz Gabașvili.