RIO 2016: Clasamentul final pe medalii de la Jocurile Olimpice. Moldova pe locul 78

Weightlifting – Olympics: Day 4

Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro 2016 au luat sfârșit. Statele Unite a câștigat clasamentul pe medalii cu un total de 121 medalii, dintre care 46 de aur.

Doar 87 dintre țări au reușit să obțină cel puțin o medalie la Jocurile Olimpice. Datorită bronzului obținut de către Serghei Tarnovschi, Moldova a ocupat locul 78 în clasamentul pe medalii, la fel ca țări ca Austria sau Portugalia.

clasament2

Moldoveanul Sergiu Toma, care a adus unica medalie pentru Emiratele Arabe Unite, a poziționat UAE pe aceeași poziție pe care o ocupă și Moldova.

România a ocupat locul 47, cu un total de 5 medalii, dintre care 1 de aur, 1 de argint și 3 de bronz.

La Jocurile de vară de la Rio au participat peste 10.500 de sportivi, din 206 țări, printre care și Republica Moldova care a avut o delegație de 23 sportivi.