Trei judocani moldoveni au fost premiați la Campionatul European din Croația

1

Trei sportivi moldoveni au devenit premianți la Campionatul European de judo, rezervat veteranilor, care s-a desfășurat la Porec (Croația), au informat astăzi surse din cadrul federației naționale de profil, MOLDPRES.

Multiplul campion european și mondial în anii precedenți Mihail Malear (90 kg, categoria de vârstă până la  70 de ani) a obținut argintul la această ediție. El i-a cedat doar britanicului Terence Watt.  Petru Curu (100 kg, aceeași categorie de vârstă) s-a clasat pe locul trei, iar Ianis Lotca (90 kg, categoria de vârstă până la 40 de ani) a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere.

Cele mai bune performanțe la seniori în judoul moldovenesc le-au obținut Victor Floresu, care-i vicecampion mondial, Sergiu Toma, Victor Bivol, premianți la Europene și Mondiale, Andrei Golban, vicecampion european. În perioada sovietică Valentin Guțu a devenit vicecampion european la categoria supergrea.