Pentru a 11 oară Real Madrid a câștigat finala Ligii Campionilor

1

Real Madrid a câștigat finala Ligii Campionilor. Echipa s-a impus în urma loviturii de departajare, împotriva lui Atletico Madrid, cu scorul de 5-3., după ce la 120 de minute scorul a fost 1-1.

Prin această victorie Zinedine Zidane a demonstrat că este primul antrenor francez care a câștigat Liga Campionilor. Zidane o pregătește pe Real din luna ianuarie. Fostul mare jucător francez a obținut Liga Campionilor și ca jucător, în tricoul lui Real, în 2002.

Echipa antrenată de Zidane a continuat să atace mai mult și a deschis scorul în minutul 15, prin căpitanul său, Sergio Ramos, la fază suspectă de ofsaid, după o lovitură liberă executată de pe stânga de Kroos și deviată de Bale.

Penalty-ul decisiv a fost transformat de Ronaldo. Au executat în ordine: Lucas Vazquez (gol) 1-0, Antoine Griezmann (gol) 1-1, Marcelo (gol) 2-1, Gabi (gol) 2-2, Gareth Bale (gol) 3-2, Saul Niguez (gol) 3-3, Sergio Ramos (gol) 4-3, Juanfran (ratare — bară), Cristiano Ronaldo (gol) 5-3

A fost al 11-lea trofeu în CCE/UCL pentru Real Madrid, după cele din 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002 și 2014.