(video) Trei medalii de aur și bronz pentru Moldova la Campionatul European de lupte greco-romane

f1_8

În perioada 25 – 30 martie curent, în orașul Walbrzych, Polonia, s-a desfășurat Campionatul European de lupte libere, feminine şi greco-romane U-23. Echipa naţională la lupte greco-romane, susţinută de Ministerul Tineretului şi Sportului, a fost reprezentată de şase sportivi şi antrenori.

Victor Ciobanu, cat. 59 kg, a cucerit medalia de aur, după ce i-a învins în calificări pe bulgarul Nicola Vichev, în optimi de finală pe sârbul Tamas Nadj, în sferturi de finală pe armeanul Vazgen Khachatryan, în semifinală pe azerul Eldaniz Azizli şi în finală pe rusul Zaur Kabolev.

Daniel Cataraga, cat. 71 kg, a obţinut medalia de aur, după ce i-a învins în optimi de finală pe croatul Vedran Luketin, în pătrimi de finală pe belarusul Tsimur Berdyieu, în semifinală pe rusul Aleksei Kiiankin şi în finală pe suedezul Daniel Soini.

Petru Şevciuc, cat. 75 kg, a cucerit bronzul în lupta cu suedezul Bogdan Kourinnoi, iar Maxim Mamulat, cat. 66 kg, a obţinut locul cinci al competiţiei.